Ekonomik Güven Endeksi'nde toparlanma sinyali

İnşaat, sanayi, hizmet ve perakende sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerden hareketle oluşturulan Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs ayında yükselme eğilimine girdi

Ekonomik Güven Endeksi'nde toparlanma sinyali

İnşaat, sanayi,hizmet ve perakende ticaret sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerden hareketle oluşturular Ekonomik Güven Endeksi Mayıs 2016 döneminde toparlanma eğilimi gösterdi. Nisan ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 6.1 düşüş yaşayan Endeks, Mayıs ayında yüzde 12'lik artışla birlikte 82.26 düzeyine yükseldi. Endeks Nisan ayında 73.46 değerindeydi.

Düşüş eğilimi durdu
Ekonomik Güven Endeksi'nin 2016 yılı içindeki ağırlıklı düşüş eğilimi Mayıs 2016'da toparlanma eğilimine girdi. Ocak ayında yüzde 16.8, Şubat ayında yüzde 14.8 düşüşün ardından Mart ayında yüzde 9.5'lik artış yaşayaa Ekonomik Güven Endeksi, Nisan ayında yüzde 6.1'lik düşüşle 73.46 düzeyine düşmüştü.

Ekonomik Güven Endeksi'nde yükseliş
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mayıs 2016 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi'ndeki artış, hizmet ve tüketici güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı. Hizmet sektöründeki güven endeksi bu dönemde 94.5, tüketici güven endeksi ise 68,75 değerine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksinde gerileme
Diğer taraftan TÜİK verilerinde inşaat ve perakende  sektörlerine ait güven parametrelerinde düşüş kaydedildiği dikkat çekti. Reel kesim-imalat sanayiinde herhangi bir değişikliğin yaşanmadığı dönemde, inşaat sektörü güven endeksi 79.18'e, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 103.82 düzeyine geriledi. 

Sektörel Güven Endeksleri: Mayıs 2016
Geçtiğimiz günlerde açıklanan Mayıs 2016 Sektörel Güven Endeksi verilerinde de yüzde 5.1 düzeyinde artış kaydedildiği vurgulanmıştı. TÜİK tarafından yayınlanan verilerde inşaat sektöründeki güven düşüşü yüzde 2.9, perakende sektöründeki güven düşüşü ise yüzde 0.1 olarak gerçekleşmişti. Bu dönemde hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5.1'lik artışla dikkat çekmişti.