Ekonomiye katkı sunacak bir enstrüman: Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul satışlarının metrekare üzerinden satışına olanak tanıyan Gayrimenkul Sertifiakası ilişkin tebliği değerlendiren profesyoneller, atılan adımın sektörel ve makro ekonomik bazda önemli katkılar sunacağı kanaatinde

Ekonomiye katkı sunacak bir enstrüman: Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul satışı ve özellikle kentsel dönüşüm hamlelerinde önemli bir vizyon değişikliği sunan Gayrimenkul Sertifikası Tebliği'nde değişiklik öngören yeni tebliğ Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sektör profesyonelleri tebliğin makro ekonomi ve sektörel bazda önemli katkı sağlayacağı fikrinde birleşirken özellikle alt gelir grubuna ait vatandaşların konut sektörüne katılımının, hisseli biçimde de olsa gerçekleşebileceğine dikkat çekti.

Maraşlı: Sektör borsa ile daha fazla ilişkilenecek
Gayrimenkul sertifikalarının gayrimenkul piyasalarının borsa ile daha fazla ilişkilenmesine olanak tanıyacağını belirten Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı, atılan adımın en önemli unsurunun ise emlakçı mantığı ve piyasasının yeni ürünle birlikte önemli atacak olması olduğunu söyledi. Maraşlı, atılan adımların tüketiciye uygun fiyat olarak dönecek olmasının ve sektörün finansman ihtiyacının doyurulması gibi anlamları olduğunu da belirterek:

Ekonomiye katkı sunacak bir enstrüman: Gayrimenkul Sertifikası

"Ancak bu, planlandığı amaç için hukuki alt yapısı sağlanabilirse amacına ulaşabilir. Derine inmesi, halka inmesi çok zor, bu projeyi uygulamak isteyenlere Allah kolaylık versin, hiç kolay bir proje değil." dedi 

Yanmaz: "Ekonomiye 3 ayaklı katkı"
We Ilgın Haliç Proje İnşaat ve Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yanmaz, sertifikaların hem konut sahibi olamamış kesim için umut oluşturacağını, hem de yeni bir kaynağa ihtiyaç duyan inşaat sektörü için önemli bir fırsat niteliği taşıdığını belirtti. Yanmaz, "Sertifikalar aynı zamanda karlı bir yatırım aracı ihtiyacında olan yatırımcılara da alternatifler sunacak... Ekonomide 3 ayaklı yarar sağlayacak olan bu gayrimenkul sertifikalarının bir başka yararı da kentsel dönüşüm projelerinde görülecektir" 

Oflaz: Sektörü rahatlacak enstrüman
İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz da gayrimenkul sertifikalarının yeni bir enstrüman olarak sektörü rahatlatacağı ve sektörün bankalara bağımlı olmaktan kurtulacağını belirtti. Oflaz, uygulamaya dünyanın farklı ülkelerinde de rastlandığını hatırlatarak:

Ekonomiye katkı sunacak bir enstrüman: Gayrimenkul Sertifikası

"Bu uygulama sektörü ivmeli bir şekilde büyümeye yöneltecektir. Daha önemlisi kentsel dönüşümde sertiffikalarının uygulanması, bugüne kadar çözülemeyen konuların sertifikaya çevrilerek, aynı bölgede başka bir yerde bu hakların kullanılmasını sağlayacak ve kentsel dönüşümü de hızlandıracaktır" dedi.

Yedikardeş: Ev sahibi olamamış kesimler için büyük şans
Fer Grup Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Yedikardeş de, gayrimenkul sertifikaları ile hem inşaat yatırım yapacak girişmcilerin önemli bir finansal araca kavuştuğunu hem de yükselen gayrimenkul fiyatları nedeniyle konut satın alamayan kimselere fırsat sunulmuş olacağını vurguladı. Yedikardeş: " 

Bireysel yatırımcıyı tasarrufa yöneltecek olan, kurumsal yatırımcıların kaynak bulmasını sağlayacak bu sertifikaların doğru yönetildiği taktirde ekonomiye nefes olacağı ve mali açıdan güçlü şirketlerin projelerinin pazarlamasında önemli bir rol üstleneceği açıktır. Ülkemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.