Ekspertiz raporu nedir?

Konut kredisi kullanacaklar için önemli bir ölçüt olan ekspertiz raporu, satın alınacak evin değerini belirleyen bir rapordur. Peki ekspertiz raporu nedir, nasıl alınır? İşte yanıtlar.

Ekspertiz raporu nedir?

Konut kredisi kullanacaklar için oldukça önemli olan ekspertiz raporu nedir, nasıl alınır? Merak edilen bu soruların yanıtlarını araştırdık. Öncelikle belirtelim ki, ekspertiz raporu alacağınız gayrimenkul için kredi tutarı ve banka tarafından kredinin onaylanmasında hayati önem taşıyor.

Ekspertiz raporuyla yapılan, gayrimenkulun yaş, konum gibi özelliklerini dikkate alarak, değerinin belirlenmesidir. Ekspertiz raporunun hazırlanmasında ise lisanslı değerleme uzmanları devreye giriyor. Kredi kullanılacak bankadan bağımsız çalışan bu kişiler, evin değerini belirleyerek, raporunu bankaya sunuyor.Bankaya sunulan ekspertiz raporu neticesinde banka kredi başvurusunu kabul etmeyebiliyor. Bu noktada konut kredisi ekspertiz ücretinin geri dönümü mümkün olmuyor. İade işlemi, yalnızca istediği kredisi onaylanan yüksek ekspertiz ücreti istenen kişilere yapılabiliyor.

Ekspertiz ücreti ne kadar?

Konut kredisi kullanılacak banka, yüksek oranlarda ekspertiz ücreti talep etme hakkına sahip. Eğer yüksek oranda bir ücret talep edilirse, bu durumda Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurma hakkı doğar. Yani ekspertiz ücretinin tarafınıza iade edilmesi için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.