Ekspertiz ücreti nedir?

Ekspertiz ücreti 2014 listesi ve detayları haberimiz içerisinde yer alıyor

Ekspertiz ücreti nedir?

Ekspertiz; gayrimenkulün bir uzman tarafından değerlendirilmesine ve değerin belirlenmesine denir. Arsa değeri, bina değeri, ulaşım, alt yapısı, imar durumu gibi durumları inceleyip, değer biçilmesi şeklinde olur. Eksprertiz işlemini yapan kişiye eksper denir. Birçok modeli olan Eksprertizm metodları şunlardır: Maliye Metodu, Pazar Değeri ve Emsal Metodu, Finansal MEtod, Geliştirme Metodu.

Ekspertiz işlemlerini gerçekleştirecek olan Eksperi kredi kuruluşu seçer. Ekspertiz raporunda yer alan bilgiler şöyledir:
- Binanın (gayrimenkulun) kimliği / açık adresi
- Kime ait olduğu / Türü
- Kaç katlı, kaç yaşında olduğu
- İmar durumu, Belediye ve Tapudan sorulur.
- Ulaşım: ulaşım özellikleri araştırılır.
- Gayrimenkulun Fiziki Durumu: Betonarme, kagir, yığma, çelik karkas, ahşap vb.
- Altyapı
- İtibar (bina ve sahibinin)
- Binanın inşaat değeri yukarıda anlatılanlar pozitif ise bir değer oluşur.

Ekspertiz ücreti nedir?
Ev almak için konut kredisi kullanmak istediğinizde bankaların masraflar adı altında aldığı bedeldir. Ekspertiz ücreti bankalar tarafından konut kredisi başvurularında talep edilen konut kredisi masrafıdır. Konut kredisinde expertiz raporu kullandırılacak olan kredinin limitinin belirlenmesi için krediye konu olan evin değerinin uzman kişiler tarafından belirlenmesidir. Bu işlem için ödenen masrafı banka kredi başvurusunda bulunan müşterisinden talep etmektedir.

Ekspertiz ücreti geri alınır mı?
Ekspretiz ücreti iadesi açılan davalar sonucunda gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl Tokat ve Kocaeli’nde ekspertiz ücreti iadesi gerçekleşmiştir.

Ekspertiz ücreti 2014!
İnşaat halindeki gayrimenkullerde inşaat ilerleme seviye tespiti için aynı gayrimenkulün ekspertizinin, aynı eksper tarafından bir sene içerisinde yenilenmesi durumunda ilk ekspertiz ücretinin yüzde 30'u ödenir.

Eksperin yaptığı ulaşım masrafı, gidiş – dönüş toplam mesafenin 60 km ’yi aşması halinde uygulanacaktır. Gidiş – geliş mesafesi hesaplanacak ve bu mesafeden 60 km düşülerek Banka tarafınca belirlenen km başına benzin ücreti ile çarpılacaktır. 150 TL altında tutan yol ücretine onay alınmasına gerek kalmamıştır.

Aynı bölgede birden fazla rapor düzenlenmesi durumunda ulaşım masrafları tüm raporlara paylaştırılacaktır.

"SPK Formatlı Raporlar" için ödenecek olan ekspertiz ücretleri yukarıda belirtilen ücretler kapsamı dışında olup, SPK Lisanslı firmalardan teklif almak sureti ile Ekspertiz Grubu tarafından işin içeriğine göre belirlenmektedir.

Ekspertiz çalışması kapsamında ilgili kurumlarda yapılacak incelemelerin veya alınacak olan resmi belgelerin ücretlerini gösteren harcama belgeleri GYS'ye rapor gönderim tarihinde eklenir.