Ekspertiz ücreti nedir?

Ekspertiz ücreti nedir? Ekspertiz ücreti ne kadar?

Ekspertiz ücreti nedir?

Ekspertiz ücreti nedir?

Ev almak için konut kredisi kullanmak istediğinizde bankaların masraflar adı altında aldığı bedel.

Ekspertiz ücreti bankalar tarafından konut kredisi başvurularında talep edilen konut kredisi masrafıdır. Konut kredisinde expertiz raporu kullandırılacak olan kredinin limitinin belirlenmesi için krediye konu olan evin değerinin uzman kişiler tarafından belirlenmesidir. Bu işlem için ödenen masrafı banka kredi başvurusunda bulunan müşterisinden talep etmektedir. 

Ekspertiz ücreti ne kadar?

Konut kredisi ekspertiz ücreti bankalar arasında farklılıklar göstermektedir. Konut kredisi eksper ücreti olarak 250,00 lira talep edilmektedir. Ancak bazı bankalar konut kredisi ekspertiz raporu için müşterilerinden son derece uçuk rakamlar talep edebilmektedir.
Bu gibi durumlarda konut kredisi kullanmak için masrafı mecburen ödeyen kişiler konut kredilerini kullandıktan sonra bankadan bu ücretin iadesini talep etmek için konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi dilekçesi yazabilirsiniz. Konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi dilekçesi ile bağlı bulunduğunuz tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulunmanız atmanız gereken ilk adımdır. Tüketici hakem heyetleri normalin üzerinde tahsil edilen ekspertiz ücretlerinin tüketiciye iadesine karar vermekte olup bankalar tarafından bu karar bir üst mahkemeye taşınsa da genel olarak ekspertiz ücretinin iadesi söz konusu olmaktadır.