Emlak beyanı nasıl verilir?

Arsa, arazi veya konut sahiplerinin yükümlü oldukları emlak beyanı nasıl verilir? İşte yanıtı...

Emlak beyanı nasıl verilir?

Taşınmaz sahiplerinin sahip oldukları taşınmazların vergisini ödeyebilmek için önce emlak beyanında bulunmaları gerekiyor. Emlak beyanı, gayrimenkulün bulunduğu belediyenin emlak servisine veriliyor. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? İşte yanıtı...

Emlak beyanı nasıl verilir? 

Emlak beyanı, sahip olduğunuz taşınmazın bulunduğu ilgili belediyenin emlak servisine veriliyor. Malın türüne göre (bina, arsa, daire gibi) form alıp doldurmak gerekiyor. Emlak beyanı yaptıktan sonra beyan yapılan taşınmaz için emlak vergisi ödemeye başlıyorsunuz. Emlak beyanı yapmak için süre ise, tapu alındıktan sonraki günden başlayıp o yılın sonuna kadar devam ediyor. 1 yıl içerisinde ilgili belediyeye başvuruda bulunulmadığı durumda ceza uygulanıyor. 

Emlak beyanı nasıl verilir?

Emlak beyanı için gerekli belgeler

- Taşınmaza ait tapu
- Beyanda bulunacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
- Daire ise yapı kullanma izni
- Belediyeden alınıp doldurulmuş olan form

Emlak beyannamesinin 3 türü vardır. Bina, arsa ve arazi olarak ayrılır. Binalar; müstakil yapılar, evler, villa, apartman, han ve otelleri, arsa; imar planı ile değişikliğe uğramış, parçalara ayrılmış ve üzerinde yapı yapılabilir alanları, arazi ise imar planı dışındaki alanlara deniliyor. Araziler de kıraç araziler, taban araziler ve sulak araziler olarak 3'e ayrılıyor.