Emlak Konut’tan tarihi hamle

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Emlak Konut GYO, darbe girişiminin yarattığı ekonomik yıpranmadan gayrimenkul sektörünün etkilenmemesi için ev sahibi olmak isteyenleri sevindirecek bir hamle yapıyor.

Emlak Konut GYO, yüzde 80’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde yapılmakta olan 30 hasılat paylaşımlı projesi için dev bir adım atıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin yarattığı ekonomik yıpranmadan inşaat sektörünün etkilenmemesi için önemli kararlar alındı. Buna göre Emlak Konut ile hasılat paylaşımlı olarak gerçekleştirilen projeler kurulacak bir çatı şirket bünyesinde satılacak. Yüzde 80’i konut olmak üzere 15 bin bağımsız bölüm için düzenlenecek kampanyada hiçbir bankanın vermeyeceği düşük faiz oranları verilecek. Emlak Konut GYO’nun bu hamlesiyle bir ev sahibi olma hayalini kuranlar da bu hayallerine kavuşabilecekler. Hem tüketiciye hem de şirketlere önemli avantajlar sunan bu tarihi adım ile, inşaat şirketlerinin işçi çıkarmadan işlerine devam etmesi isteniyor.

Yüzde 0,7’lik faiz oranı
Konut satışlarının düşmemesi ve projelerin etkilenmemesi amacıyla geliştirilen çatı şirket projesi kapsamında yüzde 80’i konut olan 15 bin bağımsız bölümün satışı gerçekleşecek. Plana göre Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modelinde inşa edilen tüm projeler bir çatı şirket altında toplanacak. Bu şirketten alınan konutun faizi ise yüzde 0,7 olurken vadesi ise 10 yıl olacak. Emlak Konut bu girişimle olası sorunlara karşı önlem alırken, istihdamın da korunması hedefleniyor. Emlak Konut GYO şirketlere sağladığı bu kolaylığın karşılığında işçi çıkarmadan tam gaz çalışmaya devam edin diyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, "Gerekirse çok çok düşük karlarla konut satacağız. Ekonominin çarklarının güçlü bir şekilde dönmesi için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.