Emlak sektöründe 2016 vizyonu: Yüzde 15 büyüme

1 Kasım seçim sürecine dek beklemede kalan gayrimenkul yatırımcısının, siyasi istikrara duyduğu güvenle birlikte piyasalara döneceği beklentisi, 2016 yılı hedeflerinde sıçrama yarattı. Altın Emlak Genel Müdürü Erilkun, büyüme beklentisinin yüzde 15 olduğunu söyledi

Emlak sektöründe 2016 vizyonu: Yüzde 15 büyüme

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, "bekle-gör" politikasıyla atıl pozisyona gerileyen gayrimenkul aktörlerinin 1 Kasım seçimlerinin ardından sahaya döneceğini ve tüm piyasalarda canlanma beklendiğini söyledi. Mortgage faizlerinde yaşanan düşüşle birlikte likiditenin yeniden piyasada dolaşıma dahil olacağını  söyleyen Erilkun

"Hareketliliğin realiteye beklenen oranda dönmesi için yılsonuna kadar zamana ihtiyaç var. Çünkü alım kararlarının hayata geçirilmesi, devlet politikalarından, genel ve bölgesel yeni teşviklere ve mortgage faizlerine kadar birbirine bağlı onlarca faktörün zincirleme etkisiyle ilintili bir durum..." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin global değeri artacak
Kentsel dönüşüm
çalışmaları kapsamında tüm ülke çapında 6.5 milyon konutun yenilenmesiyle birlikte kent merkezlerindeki hareketliliğin de körüklendiğini, mega projelerin tamamlanmasının ardından da Türkiye'nin global değerinde bir artış yaşanacağını söyleyen Erilkun, bu yatırımlarla birlikte 2016 yılında emlak sektörünün yüzde 15 düzeyinde bir büyümeye sahne olmasının bekleneceğini vurguladı. 

Yabancı yatırımcının emlak sektörüne ilgisi
Hakan Erilkun, Türkiye AVM pazarının yüzde 30'dan fazlasının yabancılara ait olduğunu, başta Araplar olmak üzere pek çok AVM'nin Araplar tarafından satın alındığının da altını çizdi. Türkiye'de emlak geliştirme alanlarında ciddi bir yol alındığını ve son 10 yılda 4 katlık bir büyüme yaşandığını belirten  Erilkun: 

"Buradaki rantı gören pek çok yatırımcı özellikle ihtiyaç olan ve üç büyükşehrin dışında kalan noktalara odaklanıyor. Emlak sektörü 2016 yılında genel itibarıyla yüzde 12 oranında büyüyecek, bunda en büyük dilimi konut ve özellikle AVM’ler ile ticari projeler alacak.” dedi.