Emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı?

Emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı? Siz sordunuz, biz yanıtladık.

Emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı?

Taşınmaz sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisine dair merak edilen ve sıkça sorulan sorular var. Bu haberimizde ise ‘emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı’ sorusunu yanıtladık.

Emlak vergisinin taşınmazlar için ödendiği malumunuz. Bu taşınmazların sahipleri gerçek kişiler olabileceği gibi tüzel kişiler de olabiliyor. Şirketler emlak vergisinin gider mi yoksa maliyet olarak mı yazacaklarını merak ediyor. Sorunun yanıtı ise Gelir İdaresi Başkanlığı Genelgesi’nde yazılı. Genelgeye göre, şirket tarafından satın alınarak inşaatına başlanılan arsa için ödenen emlak vergisinin kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması gerekiyor.

 

Emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı?

 

 

Emlak vergisi gecikme zammı nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi belirtilen tarihlerde ödenmezse gecikme zammı uygulanıyor. Bu gecikme zammı ise ödemenin yapılmadığı her ay için yüzde %1.4. Şimdi gelelim asıl soruya; ‘Emlak vergisi gecikme zammı gider yazılır mı?’ Yine konu ile ilgili yönetmeliklere baktığımızda, gecikme zamlarının gider olarak kabul edilmediğini görüyoruz.