Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul, arsa ve arazi sahiplerinin her yıl ödemesi gereken bir vergi çeşidi olan emlak vergisi nasıl hesaplanır? İşte yanıtı.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi; bina, arsa ve arazi sahiplerinin söz konusu bu taşınmazlarından dolayı devlete ödedikleri vergi türüdür. Yani bu türden bir taşınmaza sahip olan her vatandaş emlak vergisini ödemek zorundadır. Aksi takdirde, zamanında ödenmeyen vergiler cezaları da beraberinde getirecektir. Belirtilen tarihlerde emlak vergisini ödemeyen kişilere, Emlak Vergisi Kanunu gereği, yıllık yüzde 23.4 TL ve aylık yüzde 1.95 TL gecikme zammı uygulanır.

Emlak vergisi ne zaman ödenir?
Gününde ödenmeyen emlak vergisinden dolayı uyguanan cezaları belirttikten sonra gelelim verginin ödenme tarihlerine. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi emlak vergisinin her yıl ödenmesi gerekiyor. Tabii isteyenler vergilerini iki eşit taksite böldürerek de ödeyebiliyor. Buna göre, her yılın Mayıs ve Kasım aylarının sonuna kadar vergilerin ödenmesi şart. Vergiyi tek seferde ödemek isteyenler ise her yılın Mayıs ayı sonuna kadar peşin ödemeler yapabiliyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?
Emlak vergisi ödemelerinin yapıldığı merci ise taşınmazın bağlı bulunduğu belediye birimleri oluyor. Eğer belediyeye gitmeden ödeme yapmak istiyorsanız, söz konusu belediyeden bigi alarak, telefon bankacılığına başvurabiliyorsunuz.

Emlak vergisi hesaplama
Emlak vergisi hakkında en çok merak edilen hususların başında, 'Emlak vergisi nasıl hesaplanır?' sorusu geliyor. Bu verginin miktarı, binalara, arsa ve arazilere göre değiştiği gibi; taşınmazın buunduğu belediyelere, caddelere, sokaklara göre de değişiyor. Eğer siz sahip olduğunuz bina için emlak vergisi ödeyecekseniz, öncelikle binanın toplam inşaat maliyetini hesaplayarak, arsa payını belirlemeniz gerekiyor. İkisinin toplamı esas matrah olarak kabul edilerek, bu toplam değer üzerinde ödenecek emlak vergisi bulunuyor.

Kimler emlak vergisi ödemez?
Emlak Vergisi Kanunu kapsamında, bazı kişiler bina, arsa veya araziye sahip olsa dahi emlak vergisi ödemek zorunuluğunda değiller. Bu kişiler ise şöyle;
*Ev Hanımı ya da işsizler,
*Emekliler ile bunların du ve yetimleri,
*Engelliler