Emlak vergisi nasıl ödenir?

Ev sahiplerinin her yıl ödemek zorunda oldukları emlak vergisi nasıl ödenir? emlak vergisi nereye ödenir? işte yanıtı...

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Arazi, arsa ve binalar ve daireler için sahiplerinin her yıl ödemekte zorunlu oldukları emlak vergisi nasıl ödenir? İlk defa mı ev sahibi oluyorsunuz? Emlak vergisini ilk defa ödeyecekseniz sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. 

Şimdi gelelim emlak vergisi nasıl ödenir? sorusunun yanıtına. Belediyeler tarafından tahsis edilen emlak vergisi 3 şekilde ödemenebilir. 

Belediyeye ödeme
Vergisi ödenecek evin, bağlı olduğu belediyeye gidilerek ödeme yapılabiliyor. Eviniz büyükşehir sınırları içerisinde ise binde 2, normal belediyeler sınırlarında ise binde 1 olarak taşınmaz değerine göre belirleniyor. 

İnternetten ödeme
Gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuk belediye internet sitelerinden online ödeme seçenekleri sunuyor. Türkiye'de çoğu yerde kullanılan e-belediye uygulaması ile emlak vergisi ödemek kolaylaşıyor. 

PTT veya banka havalesi ile ödeme
Vergisini ödeyeceğiniz eviniz eğer oturduğunuz şehir ile aynı yerde değil ise ev vergisi ödenecek evinizin bulunduğu belediyeye PTT veya banka hesabına havale ile ödeme yapılabiliyor.