Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi konusunda en çok merak edilen konuların başında ödenecek miktar geliyor. Peki emlak vergisi ne kadar, belediye veznesine gittiğinizde cebinizden kaç para çıkacak? Gelin birlikte hesaplayalım…

Emlak vergisi ne kadar?

Kanun gereğince, taşınmaz sahiplerinin ödemekle zorunlu tutuldukları emlak vergisi her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödenen emlak vergisi 2014 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi iki taksitte ödeniyor. Buna göre ilk taksit ödemeleri 1 Mayıs’ta başlamış, 31 Mayıs’ta sona ermişti. Verginin 2.taksit ödemeleri ise 1 Kasım 2014’te başlıyor. 1 Aralık’a devam edecek bu süreçte tutarın ilgili belediyelere yatırılacağı emlak vergisi ne kadar, nasıl hesaplanır gibi soruları sizler için hesapladık.

Emlak vergisi ne kadar ödenir?

Emlak vergisi tutarı, taşınmazın konut, dükkan gibi konut dışı bina, arsa ve arazi olma durumuna göre değişmekle birlikte, taşınmazın büyükşehir belediye sınırları içinde olup olmadığına göre de değişkenlik gösteriyor.

Buna göre, emlak vergisi oranları;

Normal bölgelere; binalarda binde 2, meskenlerde binde 1, arazilerde binde 1 ve arsalarda  ise binde 3 olarak belirlenirken; Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan binalarda binde 4, meskenlerde binde 2,  arazilerde binde 2 ve arsalarda da binde 6 olarak belirlendi.

Bir örnek…

Yukarıda verdiğimiz oranlar ışığında, normal bir bölgede yer alan 150 bin TL’lik bir gayrimenkulün emlak vergisi miktarını hesaplarsak;

150 bin TL’nin binde 1’i 150 TL olur ve gayrimenkul için ödenecek emlak vergisi miktarı da 150 TL oalrak hesaplanır.

Bir de katkı payı var

Emlak vergisi ödeme konusunda, üzerinde önemle durulması gereken noktalardan biri de, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına yönelik katkı payı. Yani emlak vergisi miktarının yüzde 10’u oranında Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına yönelik katkı payı da ödemeniz gerekiyor.