Emlak Vergisi ne zaman ödenir?

Emlak Vergisi ödemeleri 1 Aralık 2014 tarihinde son buluyor

Emlak Vergisi ne zaman ödenir?

Emlak Vergisi; arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Emlak Vergisi ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; Bina Vergisi ve Arsa Vergisi.

Tapu kimin üzerine kayıtlıysa o kişi Emlak Vergisi ödemekle yükümlüdür. Tapusuz taşınmazlarda ise emlak vergisi, noterde düzenlenen senedin ya da sözleşmenin imzalandığı gün doğar. Miras yolu ile taşınmaz üzerinde hak sahibi olan kişilerde emlak vergisi yükümlülüğü ölümün meydana geldiği tarihte başlar.

Emlak Vergisi oranları ne kadardır?
Farklı taşınmazlar için farklı oranlar belirlenen Emlak Vergisi oranları; binalarda binde iki, konutlarda binde birdir. Arazilerde de binde bir olan Emlak Vergisi oranı arsalarda binde üç olarak alınır.

Emlak Vergisi ne zaman ödenir?
Sıklıkla merak edilen ve araştırılan soru olan "Emlak Vergisi ne zaman ödenir?" sorusunun cevabını verelim. Emlak Vergisi ödeme tarihi geçtiği takdirde cezai işlemler uygulanmakta olup, taşınmaz sahipleri bu tarihleri özenle takip etmekle yükümlüdür.

İki taksit şeklinde ödenen Emlak Vergisi için ilk taksit tarihi Mart, Nisan ve Mayıs ayları verilir. İkinci taksit için ise Kasım ayında ödeme yapılır. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren Emlak Vergisi taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödenmektedir.

Emlak Vergisi döeme tarihleri için tıklayınız

"Emlak Vergisi ne zaman ödenir?" sorusuna 2014 Emlak Vergisi ödeme tarihi açıklanmış olup, şöyledir: 2. Taksit dönemi 1 Kasım 2014'te start aldı. Verginin 2. Taksitleri 1 Aralık 2014 tarihine ödenebilecek.

2014 Yılı emlak vergisi 1. taksidi 1 Mart 2014 ile 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında,
2014 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksidi ise 1 Kasım 2014 ile 1 Aralık 2014 tarihleri arasında.