Emlak vergisi ödeme zamanı

Taşınmaz sahiplerinin ödemekte yükümlü oldukları emlak vergisi ödeme zamanı her yıl, yılın belirli aylarında 2 eşit taksitle ödenir

Emlak vergisi ödeme zamanı

Taşınmaz sahiplerinin ödemekte yükümlü oldukları emlak vergisi ödeme zamanı her yıl, yılın belirli aylarında 2 eşit taksitle ödenir. 

Emlak Vergi Kanunu'na göre arazi, arsa ve binalar için emlak vergisi ödenmektedir. Arsa, arazi ve bina gibi taşınmazlara sahip olanlar emka vergisi ödemekle yükümlüdürler. 

Emlak vergisi ödeyecek kişinin bağlı bulunduğu belediyenin emlak servisine müracaat etmesi gerekmektedir. Arsa, arazi, işyeri ve bina gibi gayrimenkul türleri için mükellefler ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadır. Emlak bildirim formu ise bağlı belediyeler ya da belediyelerin internet sitelerinde yer almaktadır. 

Emlak bildirimi için ise tapu fotokopisi, binalar için yapu kullanma izin fotokopisi, bulunduğu adres, beyaz edenin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası yeterli olacaktır. Peki emlak vergisi ödeme zamanı nedir? 

Emlak vergisi ödeme zamanı
Emlak vergisi 2 eşit taksitle ödenmektedir. Emlak vergisinin 1. taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlayıp 31 Mayıs'a kadar devam eder. 2. taksit ödeme tarihi ise 1 Kasım'da başlayarak 1 Aralık'a kadar devam eder. Eğer tek seferde ödeme isterseniz vergilerin tamamını 1. dönemde ödeyebilirsiniz. 

Emlak vergisi, gayrimenkullere ait vergi ödenecek yıl itibari ile asgari rayiç değer üzerinde hesaplanıyor. Emlak vergisi ödeme zamanında ödenmeyen mükellef, geciken her taksit için gecikme cezası ödemek zorundadır.