Emlak vergisi ödemelerinde yarın son gün!

Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri yarın sona eriyor

Emlak vergisi ödemelerinde yarın son gün!

Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri yarın sona eriyor. Vatandaşların cezalı duruma düşmemeleri için 31 Mayıs tarihine kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor. 

Her yıl iki eşit taksitle ödenebilen emlak vergisi için öncelikle emlak bildirimi yapmak gerekiyor. Emlak bildirimi için ise; tapu fotokopisi, adres (mahalle, sokak ve numarası), beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası gerekiyor. 

Emlak vergisi 2016 ödemek isteyen vatandaşlar bağlı oldukları belediyelerin emlak servislerine giderek vergi ödemelerini yapabilirler. Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödenmesi gereken emlak vergisinde taşınmaz başka bir şehirdeyse PTT Havalesi ya da belediyenin banka hesap numarasına Emlak Vergisi Mükellef numarasi ile ödeme yapılabiliyor. İnternet üzerinden ise online olarak belediyelerin e-belediye sisteminden gerçekleştirilebiliyor. 

Emlak vergisi 1. taksit ödemelerinde son gün 31 Mayıs 2016'dır. 2. taksit ödemesi ile 1 Kasım ile 1 Aralık arasındadır. Zamanında ödenmeyen emlak vergisi için gecikme cezası alınmaktadır. Vatandaşların ceza ödememeleri için emlak vergisi son ödeme tarihini geçmemeleri gerekmektedir.