Emlak vergisinden kimler muaf?

Emlak vergisinde başta emekliler olmak üzere pek çok kesime muafiyet tanınıyor. Fakat pek çok kişi bu haklarını tam bilmediği için ödemeye devam ediyor.

Emlak vergisinden kimler muaf?

Emlak vergisinde ikinci taksit dönemi başladı. İkinci taksit ödemeleri için 1 Kasım ile 1 Aralık 2016 tarihleri belirlendi. Uzmanlar emlak vergisi 2016 ödemeleri için muafiyet tanınanların haklarından habersiz olduğu konusunda uyarı yapıyor.  Emlak vergisinden kimler muaf sorususnun cevabı ise şöyle; başta emekliler olmak üzere pek çok kesime emlak vergisi muafiyeti tanınıyor. Ancak pek çok kişi bu haklarını tam bilmediği için ödemeye devam ediyor. Emekliler, dullar, yetimler, ev hanımları, işsizler ve gaziler; eğer tek evleri varsa ve büyüklüğü 200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergisi ödemiyor.

“Paralar iade edilir”
Uzmanlar, bu hak bilinmeyip ödenmişse de son 5 yıllık dönemde yatırılan paraların geri alınabildiğini belirterek, “Bu durumda olan emlak sahipleri, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmelidir. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabilecektir. 2011 yılından bugüne ödenen vergiler iade edilir” diyor.

Muaf olmayanlar için gecikme cezası
Emlak vergisi mükelleflerinin de zamanında ödeme yapması gerekiyor. Aksi takdirde geç ödenen emlak vergisi için her ay yüzde 1,40 ceza ödenecek. . Bu gecikme cezası 6183 Sayılı Kanuna göre belirleniyor. Emlak Vergisi gecikme cezası aylık yüzde 1.40, yıllık ise 16.80 olarak açıklandı. 

Nereden ödeniyor?
Emlak vergisi belediyelerin gişelerinden, internet (e-belediye) sistemi üzerinden kredi kartı ile yapılabilir. İsteyenler PTT aracılığı ile emlak vergisi ödeyebilirler.