Emlakçı komisyonu 2017!

Bir taşınmazın kiralama, satış ve pazarlama sürecini yöneterek bunların sözleşmesini yapan ve gayrimenkulün sunumunu yapan kişilere emlakçı denir. Peki, emlakçı komisyonu 2017 nedir? İşte yanıtı...

Emlakçı komisyonu 2017!

Bir taşınmazın kiralama, satış ve pazarlama sürecini yöneterek bunların sözleşmesini yapan ve gayrimenkulün sunumunu yapan kişilere emlakçı denir. Peki, emlakçı komisyonu 2017 nedir? İşte yanıtı...

Gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerin için mal sahibi ve kiracı arasında aracılık edenlere emlakçı denir. Resmi kurumların da denetiminde yapılan bu aracılık hizmeti belirli bir yasal çerçevede gerçekleştirilir. Bu nedenle emlakçılar alıcılar ve satıcılardan belirli bir oranda komisyon tahsil ederler. Peki, emlakçı komisyonu 2017 yılında ne kadar? 

Emlakçı komisyonu 2017 

Teamül karara göre İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan emlakçı komisyon ücreti 2017, gayrimenkulün satış bedeli üzerinden belirlenir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise alım satım işlemleri ile kiralama işlemlerinde uygulanan komisyon oranları aynı şekilde hesaplanmaz. 

Gayrimenkulün net alım ya da satım bedeli üzerinden yüzde 2+KDV (Yüzde 8) olarak belirlenmiştir. İlgili mevzuatta belirtilen bu ücret alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. Gayrimenkulün kiralanması durumundaysa sadece kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere alınacak olan emlakçı komisyonu, kontrat süresi ne olursa olsun bir yıllık kira bedelinin yüzde 10'u+KDV olarak belirtilmiştir. 

Emlakçı komisyonu 2016

Bir ev satılırken emlakçı komisyon oranı satış bedelinin yüzde 3’ü oluyor. Ve bu miktar alıcıdan da satıcıdan da alınıyor. Bir ev kiralanırken emlakçının aldığı komisyon ise 1 yıllık kira bedelinin yüzde 12’sini geçmiyor. Ve bu tutar yalnızca kiracıdan tahsil ediliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere alınan bu miktar için sözleşme süresine de bakılmıyor. 

Emlakçı komisyonu 2014 

Emlakçı komisyon ücreti taşınmazın satış bedelinin yüzde 3’ü üzerinden hesaplanır. Buna göre, örneğin 300 bin TL’ye satılan bir konut için emlakçının aldığı komisyon 9 bin TL oluyor. 

Emlakçı komisyonu ücreti kimin ödediği de tartışılan konulardan biri. Buna göre açıklayacak olur ise; emlakçı komisyonu ücreti ödemeleri alıcının ve satıcının ayrı ayrı ödemesidir. Yani alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 3'er komisyon alması gereken emlakçılar, bu tutarı yalnızca alıcıdan alıyor.

Emlakçı komisyonunu bir örnekle açıklarsak eğer;
Gayrimenkulün 200 bin TL'ye satıldığını varsayalım. Bu durumda emlakçının alacağı komisyon, satış bedelinin yüzde 3'ü yani 6 bin TL olur.