Emlakçı komisyonu ne kadar?

Konut alırken veya satarken emlakçıların aldığı emlakçı komisyonu ne kadar? Konuyla ilgili merak edilenleri cevapladık.

Emlakçı komisyonu ne kadar?

Alıcılarla satıcılar arasındaki iletişimi sağlayarak, aracılık yapan emlakçılar, konut alım-satım durumlarında komisyonla çalışırlar. Hizmetlerinin karşılığı olarak aldıkları komisyon ise gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanmakta. Peki emlakçı komisyonu ne kadar? Konut alım-satımında emlakçıların aldıkları komisyon, konutun satış bedelinin yüzde 3’ü üzerinden hesaplanıyor. Buna göre, örneğin 300 bin TL’ye satılan bir konut için emlakçının aldığı komisyon 9 bin TL oluyor.

Alım-satım veya kiralamalarda yerin beğenilmesi durumunda mal sahibine kısa sürede ulaşılamaması halinde emlakçıya kaparo verilebilir ancak dikkat edilecek husus emlakçının işinde ciddi, profesyonel, vergi dairesine, ticaret odası veya esnaf odasına kayıtlı olmasıdır. Kayıtlı olduğuna dair belgelerini müşteri görmeyi talep edebilir ve etmelidir.

Emlakçı komisyonunu kim öder?

Gayrimenkulün satış bedelinin yüzde 3'ü oranında komisyon alan amlakçılara bu komisyonu alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödemesi gerekiyor. Ancak teoride kural bu olsa da, pratikte durum biraz farklı. Ülkemizde emlakçı komisyonu genellikle alıcı tarafından ödeniyor. Yani alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 3'er komisyon alması gereken emlakçılar, bu tutarı yalnızca alıcıdan alıyor.

Bir örnek...

Emlakçı komisyonunu bir örnekle açıklarsak eğer;

Gayrimenkulün 200 bin TL'ye satıldığını varsayalım. Bu durumda emlakçının alacağı komisyon, satış bedelinin yüzde 3'ü yani 6 bin TL olur.