İnşaat sektörü başarı öyküsü yazıyor

Uluslararası Müteahhitlik Paneli'nde 6 milyon kişiye istihdam sağlayan Türk inşaat sektörünün geldiği son nokta değerlendirildi.

6. Boğaziçi Zirvesi kapsamında düzenlenen toplantılara inşaat sektörü damgasını vurdu. Daha çok refah daha az yoksulluk temasıyla düzenlenen zirvede Uluslararası Müteahhitlik Paneli büyük ilgi gördü. Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve 6 milyon insana sağladığı istihdamla inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. Panelin konuşmacılarından bir olan Uluslararası Müteahhitler Konfederasyonu Birlikleri Başkanı Emre Aykar Türk müteahhitlerinin dünyada bir başarı öyküsü yazdıklarını söyledi. Türk müteahhitleri ilk defa 1079’lerden sonra Libya’da inşaat yaparak yurtdışına açıldılar. Ardından Sudi Arabistan, Rusya ve Orta Doğu geldi. Yurtdışında yapılan ilk inşaat işinden bu yana toplam 300 milyar dolarlık sözleşme ve 7 bin 684 proje yapıldı. Bu işler toplamda da 104 ülkede gerçekleşti. Şu anda ise Türk müteahhitleri Venezuela, Şili, Sahra Altı Afrika ve Avrupa’da pek çok proje yürütüyor. Türklerin müteahhitlikte bu kadar avantajlı olmasının ilk sebebi coğrafi konumu; Türkiye’den pek çok pazara ulaşmak kolay ve hızlı. Bir diğeri ise inşaat işini artık çok iyi öğrenmiş olmamız. Türk müteahhitleri son 10 yıldır her sene 20 – 25 milyar dolarlık yeni sözleşme imzalıyor. Aykar bu durum için, “ Türk müteahhitleri olarak dünyada hatırı sayılır bir yer edindik. Amerika’da müteahhitlik alanında en ciddi birlik olan Engineering News Record, her yıl bir araştırma yapıyor ve dünyanın en iyi 250 müteahhitini seçiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada en iyi Türk müteahhitler olarak 43 müteahhit bu listede yer aldı. Bu çok büyük bir başarı” dedi.

Rusya ile durumumuz zor
Şu anda Rusya’daki Türk müteahhitlerinin ve inşaat işçilerinin durumunun zor olduğunu belirten Aykar, Türk müteahhitlerin Rusya’daki durumunu değerlendirdi. “Yurt dışına yaptığımız inşaat işlerinin en büyük payını yüzde 20 ile Rusya’ya yapıyoruz. Rusya Türkiye krizinden sonra büyük bir problem tabi ki doğdu. Fuara gezmeye giden işadamını bile gözaltına alıyorlar. Bu çok ciddi bir durum. İlişkiler bu noktadayken yeni bir iş alamayız. İlişkilerimiz iyiyken iki ülkenin karşılıklı birbirine gösterdiği tavizler vardı. Örneğin vize ve vergiler gibi, fakat şimdi Rusya bunların da üzerine gidecektir. Kısa vadeli bir maddi kayıp oluşacaktır. Fakat bu olaydan önce de Türk müteahhitler yeni pazar arayışındaydı. Bu pazarlar Rusya’ya alternatif pazarlar olabilir” diye konuştu.