En "çılgın" proje: Londra-New York otoyolu

Rusya Demiryolları Başkanı Vladimir Yakunin Londra'yı New York'a bağlayacak karayolu projesinin duyurusunu yaptı

En

Türkiye, Kuzey Marmara Otoyolu, Üçüncü Köprü, Kanal İstanbul ve diğer ulaştırma projelerini "çılgın" sıfatıyla lanse ederken Rusya'dan gelen bir proje haberi, "çılgınlık" sınırlarını epeyce genişletti. Rusya Demir Yolları Başkanı Vladimir Yakunin, Londra'yı New York'a bağlayacak 20.777 kilometrelik otoyol projesinin duyurusunu yaptı. 

Londra-New York Otoyolu
Yakunin'in açıklamasına göre, Avrupa'dan başlayan ve Asya kıtasını Rusya üzerinden geçen proje, Bering Boğazı'nda hizmet verecek gemiler yardımıyla Alaska'ya bağlanacak. Proje buradan New York'a devam edecek.

10 Avrupa ülkesini geçecek
Projeyi, "uluslar ötesi ve kültürler arası bir proje" olarak niteleyen Yakunin, özellikle Sibirya ve Alaska gibi bölgelerdeki dağlık bölgeler ile sıcaklık sorunlarının halledilmesi gerektiğini söyledi. 

Putin finanse edecek
CNN kaynaklı habere göre, projenin finansmanı büyük oranda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından karşılanacak. 10 Avrupa ülkesini geçecek olan Londra-New York Karayolu Projesi, şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük ulaşım projesi olma özelliği taşıyor.