Ermenek aileleri tapularını aldı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek'te hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapularını dağıttı

Ermenek aileleri tapularını aldı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek'te hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapularını dağıttı. Törende yaptığı konuşmada,  18 canın geri getirilemeyeceğini belirten Elvan, devlet erkanının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmede büyük bir çaba harcadığını vurguladı. 

İşçi yakınlarının acısını dindirme yönünde yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Elvan, 18 aileye ev armağan edilmesi noktasında gösterdiği hassasiyetten dolayı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür etti.

Ermenek'e de Soma'ya verdiğimizi vereceğiz
Bakan Elvan, bu süreçte işçi yakınlarının özellikle bazı sosyal haklardan yararlanması, yakınlarına istihdam sağlanması konusunda çalışmalar yürüttüklerine değinerek:

'Bakanlar Kurulu'nda yaptığımız görüşmeler neticesinde, Soma'daki kardeşlerimizin yakınlarına verdiğimiz hakların aynısını Ermenek'teki kardeşlerimizin yakınlarına verilmesine karar verildi, şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde. Yasalaşır yasalaşmaz şehitlerimizin yakınlarına bu desteği de sağlamış olacağız. İşsiz kalan kardeşlerimize destek olmak amacıyla Toplum Yararına Çalışma Programı'nı harekete geçirdik.' dedi. 

Ev yeterli değil
Lütfi Elvan, Ermenek'te hayatını kaybeden işçilerin ailelerine verilecek evler hakkında da: 'Elbette bu evlerde sizler oturacaksınız. Geçiminizi de temin etmeniz gerekiyor. O nedenle bir evin yeterli olmayacağını bu kardeşlerimize ikinci bir ev temin edip bu evden elde edebilecekleri gelirle hiç olmazsa yaşamlarına az da olsa katkı sağlanması gerektiğini düşündüm. Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız hem de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile görüştük. İnşallah önümüzdeki günlerde bu kardeşlerimize geçimlerine bir nebze de olsa katkı sağlamak üzere ikinci konutlarını teslim edeceğiz. Yedi gün 24 saat sizin emrinizde, hazırız. Elbette o sevgiyi istenilen düzeyde veremeyebiliriz ama sizleri sonuna kadar kucaklamaya hazır olduğumuzu ifade edebilirim..' dedi.