Ev satın alırken yapılması gerekenler

Yeni bir ev satın aldınız ve hemen taşınmak istiyorsunuz. Fakat satın alırken önemli olan noktalara dikkat etmezseniz aldığınız ev kabusunuz olabilir. Ev satın alırken yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Ev satın alırken yapılması gerekenler

Ev satın alırken yapılması gerekenler işlemlerin başında; satın alacağınız ev inşaat aşamasında iken satın alınan gayrimenkulün tapusunu almayın. Çünkü inşaatı devam ederken yapılan satışlarda arsa tapusu alınmış ise, arsa tapusunu aldığı yılın sonuna kadar belediyeye emlak vergisi bildiriminde bulunulması gerekiyor. Eğer tapunuz verilmemiş ise, konutun tapusu alınmadığı için emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. 

Anahtarları teslim alma aşamasında ise konutun bağlı olduğu tapu genel müdürlüğüne gidilmesi gerekiyor. Konutun tapuda yer alan bilgiler ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise satın aldığınız konutun üzerinde ipotek olup olmadığı.

Ev satın alırken yapılması gerekenler listesinden bir diğeri ise şöyle; Satın aldınız fakat henüz teslim almadınız. Teslim almadan önce mutlaka görmelisiniz. Anahtar teslim almaya giderken sözleşmenizi dikkatlice okumalısınız. Konutun iskanının alınıp alınmadığını öğrenmeniz gerekiyor. 

Anahtarınızı teslim aldıktan sonra emlak vergisi beyanında bulunmalısınız. Tapuyu aldığınız andan itibaren o yıl içerisinde belediyeyr hiderek gerekli formları doldurmalı ve emlak vergisi beyanında bulunmalısınız. Konutun Doğal afet sigortasını yapmalısınız. Ev satın alırken yapılması gerekenler listesinin sonuncusu ise;  yaptığınız işlemlere ait belgeleri herhangi bir soruna karşı dosyalayarak saklamalısınız.