Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Evinin büyüklüğünü ölçmek isteyenler, evin metrekaresi nasıl hesaplanır dersiniz? Buyrun yanıtını haberimizde arayın.

Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

'Evin metrekaresi nasıl hesaplanır' diye soranlar için, yanıt aradık ve ufak bir işlemle bulunabileceğini gördük. Herşeyden önce belirtelim ki, metrekare hesaplaması, aslında alan hesaplamasıdır. Sizlerde evinizin metrekaresini hesaplamak istiyorsanız, şu kuralı bilmenizde fayda var. O da, bir alanın metrekaresi, komşu iki kenarının çarpımına eşit olduğu.

Evinizin alanını metrekare cinsinden bulmak için, öncelikle evinizin birbirine birleşen komşu iki duvarını dışarıdan metre cinsinden ölçmeniz gerekiyor. Akabinde ölçtüğünüz bu iki değeri birbiriyle çarparak, evinizin metrekaresini de bulmuş oluyorsunuz. Tabi hemen belirtelim bu sonuç, brüt bir sonuçtur. Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları da hesaptan çıkarmanız gerekiyor.

Net metrekare nasıl ölçülür?
Evin net metrekare büyüklüğünü bulmak için, tüm odaların (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresin tek tek hesaplayarak, bulduğunuz değerleri birbiriyle toplayacaksınız. Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın (eğer oda dikdörtgen şeklindeyse) komşu iki duvarının metre cinsinden ölçün ve ölçtüğünüz değerleri birbiriyle çarpın. Böylece tüm odaları ölçtükten sonra sonuçları birbirleriyle toplayarak, evinizin net metrekaresini bulmuş olursunuz.

Dikdörtgen değilse ne yapılacak?
Örneğin dikdörtgen şeklinde olmayan bir arsanız varsa öncelikle arsanın şeklini bir kağıda çizin ve bildiğiniz şekilllere bölmeye çalışın. Örneğin şeklin üzerine çizeceğiniz bir kaç çizgi ile arsanın şeklini 1 dikdörtgen ve 2 dik üçgen şeklinde bölümlere ayırabilirsiniz. Bölümlerin alanını bulduktan sonra bunları toplayarak, toplam alanı bulabilirsiniz.