Faizlerdeki düşüş son çeyrek satışlarına yansıyacak

Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürmesiyle birlikte gözler yılın geri kalan kısmına çevrildi. Uzmanlar özellikle son çeyrekte konut satışlarının sıçrama yapmasını bekliyor.

Faizlerdeki düşüş son çeyrek satışlarına yansıyacak

Bankaların konut kredisi faizlerindeki indirim kararı sektörün 2016 yılına ilişkin satış hedeflerinin güçlenmesini sağladı. 2016 yılının ilk altı ayı içinde 630 bin 799 adet konut satışı gerçekleştiren sektör yılın bütününde 1 milyon 300 bin adetlik konut satış hedefini gerçekleştirmek için büyük bir güç elde etti. Sektör uzmanları, konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına düşme kararının, özellikle yılın son çeyreğinde satışların ivmelenmesinde büyük bir etkisi olacağı kanaatini taşıyor.

 

Faizlerdeki düşüş son çeyrek satışlarına yansıyacak

 

Merkez Bankası'nın hamleleri
Süreçle ilgili değerlendirmelerde bulanan Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, TCMB'nin para politikasını gevşetme hamlesinin bankalar üzerinde etkili olduğunu ve darbe sonrasında da Bankacılık Sektörüne yapılan çağrıların karşılık bulduğunu söyledi. Çekcen, Merkez Bankası'nın attığı adımların bankaların elinin rahatlaması açısından büyük önem taşıdığını ve sonuçta da bankaların faiz indirim kararları almaya başladığını belirterek:

"Yapılan çağrılarla beraber geldiğimiz noktada bir çok bankanın faiz indirimine gitmesi önümüzdeki dönemde sektöre hareketlilik katacaktır. Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Abank, Şekerbank,Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, TEB ve son olarak Yapı Kredi bankasının aldığı indirim kararıyla beraber toplam 10 bankanın adım attığını görüyoruz." şeklinde konuştu. 

Yılın son çeyreğinde konut satışları artacak
Konut kredilerindeki indirimin esas etkisinin yılın son çeyreğine girerken gözükeceğini de vurgulayan Çekcen:

"Şu ana kadar yani 2016 yılının haziran dahil olmak üzere ilk 6 ayında toplamda 630799 konut satıldı. Şimdiden 2016 yılı toplam hedef ise geçtiğimiz yılın rekoru 1 Milyon 300 Bin adet konut satışı olarak belirlendi.