Fethi Paşa'da ağır şüphe

Fethi Paşa Korusu'ndaki Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde çıkan yangınla ilgili soruşturma sürüyor

Fethi Paşa'da ağır şüphe

30 Haziran 2014/Emlakwebtv
Üsküdar Fethi Paşa Korusunda yer alan tarihi Hüseyin Avni Paşa köşkündeki yangınla ilgili olarak yürütülen araştırmada yeni bilgilere ulaşılıyor. Yangından beş gün önce TMSF'nin, Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan aldığı izinle restorasyona başlayan Cengiz İnşaat'a 'Koruda geçici dahi olsa hiçbir inşaat yapılamaz!' uyarısında bulunduğu ortaya çıktı. 

Katliamın belgesi
Cumhuriyet Gazetesi'nden Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, tarihi köşkü ve içinde bulunduğu koruyu Cengiz İnşaat'a satan TMSF'nin yangından önce yaptığı bu uyarı, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart tarafından gündeme alındı. Kart, TMSF'nin Meclis'e gönderdiği belgeyi inceleyerek: 'Bu tarih ve doğa katliamı taammüden işlenmiştir.' dedi. 

TMSF'nin Meclis'e gönderdiği belgedeki: 'Koruda geçici dahi olsa hiçbir inşaat yapılamaz. Bitki örtüsünün korunması esastır. Doğal mekanlarda ve yangın sonucu bitki örtüsünde tahribat olduğu zaman ağaçlar Boğaziçi'nin ekolojisine uygun seçilecektir." şeklindeki ifadelere dikkat çeken Kart, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ana aktörlerinin tarih ve doğa katliamı pahasına korunduklarını söyledi. Kart, katliamın, Hükümetin ve Başbakan'ın özel himayesine mazhar olan bir grup tarafından işlendiğini belirterek: 'TMSF belgesi, suçüstü belgesidir. Bu cinayeti gösteren belgedir.' ifadelerini kullandı.

Hüseyin Avni Paşa Köşkü, İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 8 Ocak 2002 tarihli kararı ile, 1. Grup olarak yıkılmadan korunması gerekli yapı olarak belirlenmişti.