Fikirtepe’de ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’

Uzun yıllar kimi problemlerle boğuşan Fikirtepe için müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili belediyeler ve firmaların katılımıyla Fikirtepe Platformu kuruldu. Platform, sorunları hızla aşıp, ulusal ve uluslararası düzeyde Fikirtepe’nin gelecek vizyonunu anlatacak

Fikirtepe’de ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’

Yaklaşık 30 hektarlık alanla İstanbul'un merkezinde yer alan en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Fikirtepe'de artk ilgili kurumlar ve firmalar oluşturulan platform çatısı altında ortak hareket edecek. Platformda Çevreşehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve ruhsat almış ya da almaya yakın firmalardan Nuhoğlu İnşaat, Teknik Yapı, Baysaş, Vartaş, Haldız İnşaat, Selimoğlu, Pana Grup, Emay ve Anka Yapı yer alıyor. Platform, süreç içinde yüzde 70'in üzerinde anlaşmalarını tamamlayan firmalarla genişletilecek.

'Fikirtepe Platformu' kuruldu
4 yıldır çeşitli problemlerin yaşandığı Fikirtepe kentsel dönüşüm süreci, yeni bir aşamaya girmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Musteşarı Mustafa Öztürk, İBB ve Kadıköy Belediyesi yetkileleri ile Fikirtepe'de faaliyet gösteren firmalar geçtiğimiz Pazartesi günü Hilton Otel'de biraraya geldi. Oluşturulan platform aracılığı ile bundan sonraki süreçte, Fikirtepe'deki sorunlar, kamu özel sektör işbirliği ile daha hızlı çözüme kavuşacak. Fikirtepe'de karşılaşılan sorunların başında acele kamulaştırma süreçleri, aynı ada da birden fazla firmanın anlaşmalar yapması, ruhsat süreçlerindeki yavaşlık gibi problemler geliyordu. Platformun kurulmasıyla bu tip sorunların hızla

Yüzde 70'i aşan platforma katılacak
Fikirtepe'de toplam 57 adada kentsel dönüşüm gerçekleşecek. Şu ana kadar toplam 25 adada ruhsat alındı yada alınma aşamasına geldi. 9 adada ruhsat alınmışken, 6 ada ,içinde ruhsatların alınması an meselesi. Fikirtepe'de platform çürük elmalarla sağlam elmaları da ayrıştıracak. Ada bazında yüzde 70'ün üzerinde anlaşma sağlayan firmalar platforma dahil olabilecek. Platform Fikirtepe'nin yurtiçinde ve yurtdışın da tanıtımında da etkin rol oynamayı hedefliyor. Ortak bir bütçe hazırlanarak, Fikirtepe'nin gelecek vizyonunun ulusal ve uluslararası fuarlarda yerli ve yabancı yatırımcılara anlatılması amaçlanıyor.

Master plan uygulanacak
Platformun diğer bir amacı da şehrin merkezi noktasında yer alan Fikirtepe'nin planlı ve çağdaş bir şehircilik anlayışla inşa edilmesi. Bu amaçla geçmiş dönemde Hollandalı şehir plancılar ve Türkiye'den Kentsel Strateji şirketinin Kurucusu Şehir Plancısı Faruk Göksu'nun Fikirtepe için hazırladıkları master planlar yeniden günde gelecek. Ve Fikirtepe bu planlar çerçevesinde inşa edilecek.