Fikirtepe'de kamu müdahalesine ihtiyaç var

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Barata, İzmir Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Çevre Zirvesi’nde “Fikirtepe’de yüzde 98 ile el sıkıştık. Kalan yüzde 2'lik kısım için kamunun mutlaka devreye girmesi gerekiyor" dedi

Fikirtepe'de kamu müdahalesine ihtiyaç var

4 Haziran 2014/Emlakwebtv
İzmir Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Çevre Zirvesi’nde konuşan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Barata, “Türkiye’nin dönüşümde sembol merkezi olan İstanbul Fikirtepe’de ciddi özveride bulunarak 2 yılda 12 bin kişiyle tek tek görüştük 2 bin 400 kişiyle el sıkıştık. Kalan 57 kişinin çoğu 3-5 metrekare yeri olan hak sahipleri.  Bu noktada kamunun mutlaka devreye girmesi gerekiyor." dedi.

VARTAŞ Yönetim Kurulu Ömer Faruk Barata, İstanbul’da 240 bin metrekare alanda kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini vurguladı.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Suphi Şahin'in İzmir'de sürdürdükleri kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili detaylı bilgi vermesinin ardından konuşan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barata,  “Kentsel Dönüşüm görüşmelerini biz yatırımcı ya da müteahhit olarak vatandaşla karşı karşıya geldiğimizde bu farklı algılar yaratabiliyor. Bunun zorlukları çok büyük. İzmir’de Kentsel Dönüşüm çalışmalarında kamuyla vatandaşın el ele vererek hareket ettiği tabloyu görmek beni çok mutlu etti, gurur duydum” dedi.

Fikirtepe’deki Renovia İstanbul projesini Alman ortakları Stern İmmobilien AG ile birlikte yürüttüklerini hatırlatan Ömer Faruk Barata Kentsel Dönüşüm’e yabancı yatırımcıların da ilgi gösterdiğini vurguladı.