Fikirtepe projesinde ruhsatta son aşamaya gelindi

İstanbul’un kentsel dönüşümünde örnek teşkil edecek Fikirtepe dönüşüm projesi için ruhsat sürecinde son aşamaya gelindi

Fikirtepe projesinde ruhsatta son aşamaya gelindi

25 Haziran 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye'nin kentsel dönüşüm sürecine örnek teşkil etmesi bakımından büyük öneme sahip olan Fikirtepe dönüşüm projesinin hayata geçmesine sayılı günler kaldı. Fikirtepe projesinin Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte usulüne uygun bir şekilde ilerlediğini vurgulayan Selimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hızır Selimoğlu, dönüşümün en önemli aşaması olan ruhsat sürecinin de usulüne uygun bir şekilde ilerlemeyi sürdürdüğünü belirtti. Selimoğlu, "Hükümetimizin her aşamasını tüm tarafların bilgi ve deneyiminden faydalanarak hazırladığı Kentsel Dönüşüm Yasası, bugün sektörümüzün mihenk taşı olmuştur. Bizim bu noktada hükümetimize güvenimiz tam. Fikirtepe'deki dönüşüm bu yasa sayesinde usulüne uygun bir şekilde, hızla ilerliyor. Ruhsat sürecinde de son aşamaya geldik. Bu süreç de tamamlandığında inşaatları hızlıca bitirerek taahhüt ettiğimiz tarihte dönüşümü tamamlayacağız" diye konuştu.

“Dönüşümü hızla tamamlayacağız"

Firkitepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nin pilot proje olarak Türkiye'deki dönüşüm projelerine örnek teşkil edeceğini belirten Selimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hızır Selimoğlu, "Bu proje ile çok büyük bir deneyim kazandık. Her aşaması tüm ayrıntılarıyla planlanan dönüşümün ruhsat aşaması da hızla ilerliyor. Hükümetimiz bu noktada da yasanın usulüne uygun, hızla ve titizlikle çalışıyor. Bölgede dönüşümü en yakın sürede tamamlayacağız" dedi.

“Örnek olacak"

Fikirtepe'deki dönüşümün Türkiye'ye örnek olacağını vurgulayan Selimoğlu, dönüşümün her aşamasının ayrı bir titizlik çalışması ürünü olduğunun altını çizdi. Selimoğlu, "Tüm aşamalar hükümetimizin desteğiyle en ince ayrıntısına kadar titizlikle sonlandırıldı. Ruhsat süreci de diğer aşamalar gibi aynı titizlikle yürütülüyor. Biz Selimoğlu olarak bu projeye başlarken çok inandık. Hala aynı inanca sahibiz. Türkiye için bir pilot proje olan bu dönüşüm projesi, ardından gelecek dönüşüm projelerine örnek olacak. Biz de konunun taraflarından biri olarak örnek gösterileceğimiz için gurur duyuyoruz" diye konuştu.