Fındıklı Parkı metro şantiyesi mi oluyor?

Fındıklı Parkı geçtiğimiz günlerde demir çubuklarla sarılarak, oyun alanları sökülmüştü. Park, Kabataş Mahmutbey metro hattı için mi kapatılacak?

Beyoğlu'nda kalan sayılı parklardan ve Beşiktaş'a kadar çocukların oynayabileceği tek alan Fındıklı Parkı, insanların denizle buluştuğu tek yeşil alan. İşte bu yüzden çok değerli. Vatandaşlar ve meslek odaları da parklarına sahip çıktılar ve parkın çevrildiği gün tepkilerini dile getirdiler. Mimarlar Odası da devreye girerek yetkililerden bilgi almaya çalıştı. Mimarlar Odası'na verilen bilgi ise parkın şantiyeye çevrileceğiydi. Parkın, Kabataş Mahmutbey metro hattı için 2 yıl süreyle kapatılması ve şantiye olması isteniyor. 
Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. "Kabataş Mahmutbey metro hattının gerekliliği elbette kaçınılmaz fakat metro bir planlama işidir. Bu planlamanın iyi yapılmadığını görüyoruz. Metro şantiyesi yapılacak diye bir park insansızlaştırılamaz. Beyoğlu'ndaki çocukların tek oyun alanının kapatılması kabul edilemez. Bunu hem vatandaş, hem mimar hem de meslek odası olarak doğru bulmuyoruz. İstanbul içinden deniz geçen bir şehirdir. Fakat insanlar bu gibi sebeplerle denizle buluşamıyor" dedi. 

Şantiye çalışmaları şimdilik durdu 
İtirazların ardından çalışmaların durduğunu söyleyen Yılmaztürk, Beyoğlu'nun 1993 yılında tarihi kentsel sit alanı ilan edildiğini, bölgede yapılacak her türlü şantiye işi için koruma kutulunda izin alınması gerektiğine de dikkat çekti. "Parktaki ağaçlar için koruma gerektiren bir değeri yoktur denmesi kabul edilir bir şey değil. Beyoğlu kentsel sit alanında bu traz bir karar verilmemeli" diye konuştu.