Müteahhit firma çekildi, mega projeyi devlet tamamlayacak!

Üstlenici firmanın içine düştüğü mali kriz nedeniyle çalışmaların durma noktasına geldiği Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi ihalesinin iptal edildiği duyuruldu. Proje DHMİ tarafından tamamlanacak

Müteahhit firma çekildi, mega projeyi devlet tamamlayacak!

2011 yılında yapım ihalesi gerçekleşen ancak üstlenici firmanın iflas erteleme isteği ile çalışmaların durdurulduğu Çukurova Bölgesel Havalimanı projesinde, ihalenin iptal edildiği açıklandı. 

Çukurova Havalimanı projesinde neler oluyor? Ayrıntılar için tıklayın...

Resmi Gazete'de yayınlandı: Yeni ihale yakın süreçte belli olacak
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan bildirime göre daha önce yap-işlet-devret modeli kapsamında gerçekleştirilen ihale iptal edildi ve projenin Devlet Hava Meydanları'nın öz kaynakları ile tamamlanması kararı alındı. İhaleyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan, ihalenin bir iki hafta içinde gerçekleşeceği bilgisini vermişti.

2011'den bugüne Çukurova Havalimanı ihalesi
Türkiye'nin en büyük havalimanı projelerinden biri olarak tasarlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı için ihaleye 2011 yılında çıkılmıştı. Ancak üstlenici firmanın içine düştüğü mali kriz nedeniyle inşaatın durma noktasına geldiği proje ile ilgili olarak bir açıklama yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, firmanın bu zamana dek gerçekleştirdiği inşaatın tespitine çalışıldığını, buradan çıkacak sonuç doğrultusunda ise ihalenin iki aşamalı olarak sürdürülebileceği bilgisini vermişti. 

2013 yılının Mayıs ayında temelleri atılan anca firmanın iflas erteleme başvurusuyla yarım kalan Çukurova Bölgesel Havalimanı projesinin 357 milyon Euro'ya mal olması bekleniyor. Projenin tamamlanmasının ardından yıllık 30 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.