Fiyat artışları IMF'nin dikkatini çekti

IMF'nin 2013'ün son çeyreği ile 2014'ün ilk çeyreğini kapsayan analizinde, Türkiye dünyanın en yüksek konut fiyat artışına sahne olan dokuzuncu ülkesi oldu

Fiyat artışları IMF'nin dikkatini çekti

4 Temmuz 2014/Emlakwebtv
 Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından yapılan ve dünya konut fiyat artışını baz alan analizde Türkiye, onuncu sıradaki ABD'yi geride bırakarak dokuzuncu oldu. 2013 senesinin son çeyreği ile 2014'ün ilk çeyreğini değerlendiren IMF'ye göre listenin zirvesinde Filipinler yer alıyor.

Türkiye'deki konut fiyatlarındaki ani yükseliş, dünyanın en büyük finans kurumlarının dikkatini çekmeye başladı. IMF tarafından yapılan dünya konut fiyat artışını baz alan analizde Türkiye, en yüksek konut artışına sahne olan ilk on ülke arasında yer aldı. ABD'deki konut fiyat artış oranı ise Türkiye'nin altında kaldı.

En hızlı artış Filipinler'de
IMF analizine göre listenin ilk üç sırasında Filipinler, Hong Kong ve Yeni Zelanda yer aldı. Türkiye'nin de içinde bulunduğu listede Çin, Brezilya ve Malezya da bulunuyor. Hindistan ve Yunanistan ise konut fiyatlarının en büyük hızla düştüğü ülkelerin başında yer alıyor.