Fransız Mimar'dan "Mecidiyeköy komple benim" iddiası

Fransız Mimar Pierre Michel Pastellas, ailesinden kalan Mecidiyeköy arazisini bedel ödemeden kamulaştıran Karayolları Genel Müdürlüğü'ne dava açtı

Fransız Mimar'dan

Mecidiyeköy merkezde yer alan 2 bin 664 metrekarelik arazinin kendisine ailesinden miras kaldığını iddia eden Fransız Mimar Pierre Michel Pastellas'ın iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Vatan Gazetesi'nde yer alan Çağdaş Ulus imzalı habere göre Pastellas, kendisine ait olan bu araziye bedel ödemeden el koyan Karayolları Genel Müdürlüğü'ne dava açtı.

Mecidiyeköy kimin?
Fransız Mimar Pastellas'ın iddialarına göre aralarında Şişli Emniyet Müdürlüğü'nün de bulunduğu üç katlı kagir depo, un farbrikası, 28 metrekarelik elektrik trafosu ve atölyeyi kapsayan 2 bin 664 metrekare yüzölçümlü arazi 1971 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bedel ödenmeden kamulaştırıldı. Pastellas tarafından verilen dava dilekçesinde 1996 yılında vefat eden annesi Marie Pastellas'a ait olan bu arazinin, Boğaz Geçişi çalışmaları nedeniyle kamulaştırıldığının altı çizildi. 

Arazinin babasının ölümünün ardından annesine, annesinin vefatının ardından da kendisine kaldığını söyleyen Pastellas:

"1971'de yapılan kamulaştırmayla arazimize istimlak şerhi düşüldü ama herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmadan fiili olarak el konuldu. Bu nedenle bedel tespiti davası açıp hakkımızın ödenmesini talep ediyoruz..." ifadelerini kullandı.

Pastellas'ın iddiaları üzerine çalışmalara başlayan Mahkeme, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı ile kayıtların incelenerek, mahkemenin bilgilendirilmesini istedi.

Mimar Pastellas kimdir?
New York ve Paris'te mimarlık faaliyetlerini yürüten Pastellas, Avrupa ve Amerika'da önemli projeler geliştiriyor. Mimarın en önemli projeleri arasında Dow Jones borsasının New York'taki binasının iç tasarımı ve IAC'nin New York karargahının iç ve dış tasarımları yer alıyor.