Galatasaray krizi Riva satışıyla aşmayı planlıyor

UEFA'dan bir sene "kupalardan men cezası" alan Galatasaray yönetimi, finansal krizi Riva arazisinin bir bölümünü satarak aşmayı planlıyor. Bugün için 550 milyon dolar borcu bulunan Galatasaray Riva satışından 1.5 milyar TL gelir hedefliyor

Galatasaray krizi Riva satışıyla aşmayı planlıyor

Tarihinin en kötü finansal ve sportif dönemlerinden birini yaşayan Galatasaray, UEFA'dan gelen 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezasının ardından yeniden zirveye çıkış planını devreye koymaya hazırlanıyor. Söz konusu planın odak noktasında ise futbol kulübüne ait arazilerin satışı bulunuyor.

Riva için teklifler alınmaya başlandı! Hedef 1.5 milyar TL
UEFA'nın "finansal fair play" kriterlerine uyum ve bugün itibarıyla 550 milyon doları bulan borçlardan kulübün kurtarılması adına Galatasaray Yönetim Kurulu tarafından yürütülen acil eylem planının ilk maddeleri arasında, Riva arazisinin bir bölümünün satışı bulunuyor. Spor kulislerinde Galatasaray'ın borç miktarını 19 Mart'ta gerçekleşecek Genel Kurul'da açıklayacağı ve bu borcun giderilmesi adına başta Riva olmak üzere arazilerin satışı için yetki isteyeceği konuşuluyor.

Galatasaray ekonomik krizden gayrimenkulleriyle çıkacak... Başkan Özbek'in açıklamaları için tıklayın...

Söz konusu girişimin odağında ise Riva arazisinin bir bölümünün satışı fikri oturuyor. Galatasaray'ın bugüne dek, bu değerli arazinin satışa konu olan bölümleri için üç teklif aldığı ve gelir beklentisinin ise 1.5 milyar TL'yi bulduğu bildiriliyor. Galatasaray Yönetim Kurulu'nun yetki alması halinde bu gelirin yüzde 30'unu peşin alması gündeme gelecek. 

 

Galatasaray krizi 1.5 milyarlık Riva satışıyla aşmayı planlıyor

 

Metin Oktay Tesisleri'in satış şartı: İmar izni
Sportif anlamda da alt yapı yatırımlarına yönelmeyi hedefleri arasına koyan Galatasary Yönetim Kurulu, satışı gündeme gelen Riva arazisine de sportif yatırımlar yapacağı vurgulanıyor. 2019 yılına dek A Takımı Riva arazisine taşımayı hedefleyen futbol kulübünün Florya arazisini de satmayı planladığı vurgulanıyor. A Takımı'nın çıkışının ardından gerçekleşmesinin ardından Galatasaray'ın yüzde 34'lük payı bulunan arazisinin satışı için çalışmalar başlayacak. Ancak bu satış, arazi için istenen imar izninin alınması halinde gerçekleşeceği belirtiliyor.