Gayrimenkul'de 'sürpriz prim'

Proje bazlı gayrimenkullerde yaşanan fiyat artışları, ikinci nitelikli emlaklara büyük bir ilgi doğurdu. Gözler, merkez dışı semtlere çevrildi

Gayrimenkul'de 'sürpriz prim'

Emlak metrekare fiyatlarının 3.500 TL barajına yaklaştığı İstanbul'da, talepler ikincil nitelikteki gayrimenkullere yoğunlaşmaya başladı. Yaşanan demir fiyatlarındaki hızlı yükseliş, yapı ruhsatı, KDV oranındaki artış, Suriye başta olmak üzere Arap ülkelerinden göç ve seçimler gibi nedenlerle özellikle proje bazlı gayrimenkullerde yaşanan büyük fiyat artışları gözleri ikinci nitelikli olarak nitelenebilecek arsa tapulu emlaklara çevirdi.

Şirinevler, Bağcılar ve Esenler
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun İstanbul'da Şirinevler, Bağcılar, Esenler gibi şehrin köklü merkezlerinde yer alan, ancak kredi kullanımına uygun olmadığı için nispeten daha uygun fiyattan pazarlanan gayrimenkullere talep arttığına dikkat çekerek:

'İstanbul'un kent merkezi sayılan bölgelerinde krediye uygun olmayan gayrimenkuller gerek fiyatının uygunluğu gerekse şehir olanaklarının yanında bulunmasından ötürü değer kazanıyor. Avrupa Yakası'nda en fazla Sefaköy, Yenibosna, Zeytinburnu, Şirinevler, Bağcılar, Esenler ve Gaziosmanpaşa, Anadolu Yakası'nda ise Fikirtepe, Kartal (başta Soğanlık) ve Pendik'te bulunan arsa tapulu yerlere özellikle B ve C gelir seviyesine sahip kesimler rağbet gösteriyor. ' dedi.

Moment İstanbul-Kartal Soğanlık'ta yükseliyor

Her gayrimenkul yatırımcısı, bilinçli bir emlakçı
Gayrimenkul alıcılarının günümüzde artık bilinçli birer emlak yatırımcısı olduğunu söyleyen Hakan Erilkun bu yatırımcının yalnızca yaşayacağı yeri değil, gelecek planları üzerinden de hareket ettiğini belirtti. 

Kartal-Soğanlık'ın dev çıkışı
Anadolu Adliye Sarayı ve Kartal-Kadıköy Metro hattı ile birlikte, Teknik Yapı, Dumankaya, Soyak, Başarır İnşaat firmalarının hayata geçirdiği markalı konut projelerine yakınlığıyla dikkat çeken ve son olarak da AC Yapı'nın hayata geçirdiği Moment İstanbul Projesine ev sahipliği yapan Soğanlık mahallesi ile ilgili de bir açıklama yapan Erilkun, burada arsa tapulu evlerin 170 bin TL civarında seyrettiğini söyledi. Erilkun: 

'Anadolu Yakası'nın en gözde lokasyonlarından olan Kartal'da ise lokasyonuna göre fiyat farkı oluşuyor. Şöyle ki; Soğanlık (E-5'in üst kesimi) bölgesinde kat mülkiyetli/irtifaklı ikinci el bir konutun ortalama satış fiyatı 230.000 TL, arsa tapulu 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun değeri ise 170 bin TL civarında. Kartal Merkez ve Cevizli lokasyonuna inildiğinde fiyatlar da hızla tırmanıyor. Cevizli'de metrekare fiyatları kat irtifaklı/kat mülkiyetli ikinci ellerde 2.800 TL, sıfır nitelikli yapılarda 3.500 TL, arsa tapulu yerlerde ise 2 bin TL'den alıcı buluyor.' bilgilerini verdi. 

Arsa tapulu yerler kredi kullanımına uygun değil
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, arsa tapulu yerlerin kredi kullanımına uygun nitelikte olmadığını belirterek, bu tarz gayrimenkulleri alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

- Gayrimenkulün amortisman süresi önemli. Muhtemelen bu tarz yerleri alan yatırımcının ana hedefi Kentsel Dönüşüm kapsamında yakın bir gelecekte sıfır bir binadan yer edinecek olmasıdır. Ancak bunun için gereken süreye kadar gayrimenkulün kiraya verilmesinden elde edeceği gelirle, yaptığı yatırımın ne kadarını ne kadar sürede refinanse ettiğine dikkat etmesi gerekir. Çünkü buradaki harcama yatırım harcaması olup ikamet amaçlı alım söz konusu değildir. Bu nedenle finansal getiri ve avantajının dikkatle incelenmesi gerekir.

- Kentsel Dönüşüm amaçlı bir alım ise, bölgenin Kentsel Dönüşümdeki hızı, binadaki kat sayısı, malikin arsadaki payı gibi verilere bakılması gerekir.

- Amaç sadece yer edinmek değil, Kentsel Dönüşümün avantajlı olduğu bir bölgede ve o bölge içinde çok avantajlı bir yapıda yer edinmektir. Arsa payı az ve yüksek katlı bir bina yerine, yüksek arsa paylı ve inşaat alanı yüksek, az katlı yerler her zaman öncelikli olmalıdır.