Gayrimenkul devleri Antalya'da buluştu

Coldwell Banker'ın ilk kez gerçekleştirdiği "Blue Camp" organizasyonunda biraraya geldi

Gayrimenkul devleri Antalya'da buluştu

Gayrimenkul sektörünün geleceğine yön verenler, yurtiçi ve yurtdışından ünlü konuşmacılar, dünyanın ilk ve en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker'ın ilk kez gerçekleştirdiği "Blue Camp" organizasyonunda biraraya geldi. 

2013 yılında Türkiye pazarına giren ve hızlı bir şekilde büyümesini devam ettiren Coldwell Banker'ın Antalya’da Belek Calista Luxury Hotel'de düzenlediği organizasyonda, gayrimenkul sektöründe Dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler ele alındı.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş'ın açılış konuşmasını yaptığı organizasyonda, Coldwell Banker Global Operasyon Başkanı Peter Turtzo “Avrupa ve ABD'deki Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye'ye Bakış"ını, Coldwell Banker Previews International Gayrimenkul Danışmanı, Lüks Konut Satışında Dünya Birincisi Chris Cortazzo ise “Coldwell Banker ile işimi nasıl büyüttüm?’’ başlıklı sunumlarını katılımcılara aktardılar.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş yaptığı konuşmada, ticari gayrimenkul, lüks gayrimenkul, proje pazarlama ve konut gayrimenkul danışmanlığında sektöre uzmanlık hizmeti sunduklarını belirterek 6 kıtada, 51 ülkede, 3000 ofis ile faaliyet gösterdiklerini ifade etti. 2013 Mayıs ayında Coldwell Banker Türkiye Master Franchise haklarını aldıklarını söyleyen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş; “Bir yıl gibi bir sürede hızla büyüyerek ve yaygınlaşarak 16 ilde 59 ofise ulaştık. 2016 sonunda 250 ofis ile 2500 gayrimenkul danışmanına ve 250 ofisle 5 milyar dolar satılan mülk değerine ulaşmak istiyoruz. Şu andaki büyüme hızımıza baktığımızda hedeflerimize çok daha önce ulaşacağımızı görüyoruz. Tüm büyük şehirlerde ve marka olmuş tüm semtlerde olmak istiyoruz. Bunu da aramıza katılacak yeni girişimcilerle sağlayacağız. Her ofisimizde yılda 25 milyon dolarlık mülk satışı ve yılda 1 milyon dolarlık kazanç hedefliyoruz.

Antalya’da Bülent Ecevit Bulvarı’nda ilk ofisimizi açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Antalya bizim için özel ve önemli bir pazar. Global gücümüzü kullanmak istediğimiz bir pazar. Antalya’da kendi vatandaşlarımızın yanısıra çok sayıda yabancı da var. Dolayısıyla global olarak tüm pazarlarla içiçe bir pazar. Antalya, geçtiğimiz dönem içersinde yüzde 17 değer artışıyla ülkenin en çok gayrimenkul fiyatı artan şehir. Antalya’da yeni pazarlar açılıyor. Hem şehrin içinde hem de dışarıya doğru da fiyatları artan bir büyüme var. Biz de bu büyüme içerisinde Antalya’daki ofis sayımızı kısa sürede artırmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Coldwell Banker Previews International Gayrimenkul Danışmanı, Lüks Konut Satışında Dünya Birincisi olan Chris Cortazzo ise konuşmasında, kendisini başarıya taşıyan vizyonu, sektörde yaşadığı olumlu ve olumsuz olayları ve iş hayatının dönüm noktalarını dinleyicilerle paylaştı. Genç profesyonel ve girişimcilere kendi deneyimlerinden yola çıkarak önerilerde bulunan ve gayrimenkul danışmanlığı ile ilgili başarı sırlarını anlatan Chris Cortazzo, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Coldwell Banker Global Operasyon Başkanı Peter Turtzo'da oturumunda, "Avrupa ve ABD'deki Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye'ye Bakış" konusu katılımcılarla paylaştı. Peter Turtzo; “Türkiye, konumu itibariyle yabancı yatırımcılar için çok cazip bir ülke. Yabancı yatırımcılar için en önemli iki husus; fiyatın artma garantisi ile yatırım yapmak istediği ülkeye duyduğu güvendir. Bizde Coldwell Banker olarak Türkiye pazarına çok inanıyoruz. Türkiye, fırsatlarla dolu bir ülke ve gayrimenkul konut satışı alanında dünyanın altıncı en büyük ülkesi. Gayrimenkul yatırımları alanında da Türkiye, Brezilya ve Çin’in ardından dördüncü sırada geliyor.” dedi.

Türkiye’de konut piyasasında balon var mı sorusuna cevap veren Peter Turtzo, “Türkiye’de ABD’den farklı bir durum var. Türkiye’deki fiyatların artmasının sebebi orta sınıfın eğitiminin artması ve daha fazla kazanması ile birlikte daha fazla harcama yapması. Türkiye’de ABD’deki gibi bir artış ve kredi kullanımı yok. ABD’de o dönem nereye giderseniz gidin istediğiniz krediyi alıyordunuz ve hiç sorgulama olmuyordu. Türkiye’de ise yasal koşullar ve düzenlemeler ABD’deki gibi değil. O nedenle Türkiye’de balon patlaması yaşanacağına inanmıyorum. “ dedi.

Coldwell Banker üst düzey yönetiminin yanısıra organizasyonda aralarında Türkiye'nin önemli basketbol takımlarına koçluk yapmış olan Çetin Yılmaz, Baker Tilly Güreli Yeminli Mali Müşavir Hansın Dalbayrak, Deulcom International Kurucusu Baybars Altuntaş gibi alanında uzman isimler konuşmacı olarak katıldı. 3 gün süren organizasyonda "Gayrimenkul Sektöründe Vergi Mevzuatı", "Gayrimenkul Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı", "Takım Oluşturma, Koruma ve Motivasyon","Girişimcilikten Bölgesel Liderliğe: Franchising Ofisi ve Bölgesel Liderliğe Uzanan Yol" gibi önemli konular tartışıldı.