Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi yükseldi

Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemi içinde yükseldi.

Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi yükseldi

Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi yükseldi. Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi'ne göre sektör yöneticileri piyasaların daha iyi olacağı yönünde görüş bildirdi.

Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi yükseldi

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri, 2017 yılı 2. çeyrek döneminde, geçen çeyrek döneme göre %79 artışla 112.5 (Kısmen İyimser) olarak ölçüldü. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, 2017 yılı 2. çeyrek döneminde, geçen çeyrek döneme göre %55 artışla 106.5 olarak ölçüldü. Diğer taraftan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Gü̈ven Endeksi 2017 yılı 2. çeyrek döneminde, geçen çeyrek dö̈nemine göre; bankalar ve finansal kurumlar için %47 artışla 86,4 (Kısmen Kötümser), Gayrimenkul danışmanları için %72 artış̧la 133,5 (İyimser), Gayrimenkul değerleme uzmanları için %77 artış̧la 88,8 (Kısmen Kötümser) ve Gayrimenkul geliştiricileri için %99 artış̧la 135,7 (İyimser) olarak ölçüldü.

Konut fiyatlarında artış beklentisi yükseldi

2017 yılına ait çeyrek dönem sonuçlarını değerlendiren REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Bertrand, Güven Endeksi Değeri'nin geçen yılın çeyrek dönemine kıyasla yüzde 79'luk bir artış yaşayarak 112.5 seviyesine ulaştığını belirterek, Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi'nde de geçen çeyrek döneme kıyasla yüzde 55'lik artış yaşandığını vurguladı. Bertrand "Bu artış, aynı zamanda, gelecek 3 aylık dönemde gayrimenkul piyasalarının daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan sektör temsilcilerinin sayısının bir önceki çeyrek döneme göre arttığını da göstermektedir” ifadelerini kullandı.