Gayrimenkul pazarındaki payımız düşük

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, Türkiye'nin tüm dünyada 1 trilyon doları bulan gayrimenkul pazarındaki payını 3 milyardan 30 milyar dolara çıkarması gerektiğini söyledi

Gayrimenkul pazarındaki payımız düşük

7 Temmuz 2014/Emlakwebtv
İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, tüm dünyada 1 trilyonu bulan gayrimenkul pazarından Türkiye'nin çok düşük bir pay aldığını söyledi. İnan: ' Bu pazarın bizde karşılığı 3 milyar dolar. Dünya ekonomisine göre Türkiye'nin alması gereken rakam ise 30 milyor dolar. Şu an çok düşük' dedi. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın sorularını yanıtlayan Serdar İnan, Türkiye'de milli gelirin 3 binlerden 10 bin dolarlara çıkmasında Gayrimenkul sektörünün büyük rol oynadığını vurguladı.

Türkiye'nin kurtuluşunun gayrimenkul sektöründe bulunduğunu iddia eden İnan: 'Türkiye'de dünyanın ilk 500 markası arasına giren ne bir markamız var, ne de teknolojimiz. Yeni bir şey geriyor. Bugüne kadar yaptığımız araştırma ve satışlardan görüyoruz ki, gayrimenkul işlenebilecek tek cevhar. Bizim petrolumuz.' şeklinde konuştu.

Yerli talebin canlanması faize bağlı
Açıklamasında, faiz oranlarında bir düşüş yaşanmadan yerli talebi canlandırmanın mümkün olmadığına da değinen İnan, satışlardaki canlanmanın satın alma gücündeki yükselmeye bağlı olduğunu açıkladı.

İnan, geçen yılki satış rakamlarının 17 Aralık operasyonu gibi olayların etkisiyle bir önceki seneye göre düşük kaldığını belirtti. İnan: 'Ancak asıl yabancıyı etkiledi. Bu kadar gürültünün sonunda hiçbir şey olmadığı için Türkiye'nin gücünü gördüler.' ifadelerini kullandı.