Gayrimenkul sektörü kısa vadeli durgunluk yaşadı

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 30 Mart yerel seçimlerinin, gayrimenkul sektörüne kısa vadeli durgunluk aşıladığını söyledi

Gayrimenkul sektörü kısa vadeli durgunluk yaşadı

28 Mart 2014 / Emlakwebtv
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 30 Mart yerel seçimlerinin gayrimenkul sektörüne etkisi hakkında açıklama yaptı. Umut Durbakayım, "Seçim dönemi gayrimenkul sektörüne kısa vadeli durgunluk aşıladı. Normal şartlarda yerel seçimlerin satışlar üzerinde pek bir etkisi olmazdı. Ancak bu seçimlerin iki önemli özelliği var. Birincisi kentsel dönüşüm yetkilerinin yerel yönetimlere devredilmesi nedeniyle, büyükşehir belediyelerinde söz sahibi olacak partilerin duruşları büyük önem kazanıyor. Diğer taraftan yapılacak seçimlerin yerelden daha çok genel seçim gibi algılandığı ortada. Sonuç olarak yerel seçimlerin sonucuna göre gayrimenkul sektörü vites değiştirecektir. Ancak bu vites değişimi yukarı yönde olacaktır. Çünkü konut insanoğlunun temel üç ihtiyaç maddelerinden biri olduğu için, her şartta satışlar tekrar artış trendine girecektir. Buna karşılık genel ekonomik ve siyasi istikrara göre bu alım trendi kendi hızını belirleyecektir" dedi. 

30 Mart seçimlerinin neticesinde tek beklentilerinin istikrarlı bir hükümet ve makro ekonomik dengelerin bozulmaması olduğunu söyleyen Durbakayım, "Ekonomideki dengeler ve disiplin bozulmadığı sürece, siyesi istikrar devam ettiği sürece dolayısıyla yurtdışı sermayelerin geri çekilmediği sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. Bu iki önemli faktör gerçekleşirse, konut kredisi faiz oranlarının çok makul seviyelere doğru inişe geçeceğini söyleyebiliriz. Faiz seviyesinin istikrarlı bir şekilde gerileyerek eski noktalara gelmesi, insanları heyecanlandıracak ve yatırımları yine gayrimenkule yöneltecektir" değerlendirmesini yaptı.