Gayrimenkul sektöründe 6 milyar dolarlık hizmet pazarı

3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde konuşan Can Ekşioğlu 150 milyar dolarlık gayrimenkul işle hacmine sahip Türkiye gayrimenkul sektöründe 6 milyar dolarlık hizmet bedel pazarı bulunduğunu söyledi

Gayrimenkul sektöründe 6 milyar dolarlık hizmet pazarı

"3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne ikinci kez sponsor olan ERA Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, Türkiye'de yıllık gayrimenkul işlem hacminin 150 milyar dolar, hizmet bedel pazarının ise 6 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu söyledi. Türkiye'de büyük bir pazar bulunduğunu ve bu işi bir işletim sistemi ile yapmak isteyenler için önemli fırsatlar içerdiğini vurgulayarn Ekşioğlu, sektörün diğer problemleri hakkında da görüşlerini açıkladı.

Emlak Yasası sektör için ne ifade ediyor?
Gayrimenkul danışmanlığı mesleğine standart sağlayacak emlak tasarısının yasalaşmasının, sektöre çeki düzen vereceğini de vurgulayan Ekşioğlu: “Sektörümüzde uzun zamandır beklenilen Emlak Komisyonculuğu Yasa Tasarısı’nın biran önce kabul edilmesini ve gayrimenkul danışmanlığının artık bir meslek olarak algılanmasını istiyoruz..." dedi. 

ERA kentsel dönüşüm uzmanı yetiştiriyor
Kentsel dönüşüm hususundaki aksaklıkların giderilmesinde önemli misyonlar üstelenen gayrimenkul danışmanlığının da işlevsel hale gelmesi adına gayrimenkul danışmanlığı sertifika programını başlattıklarını da değinen Ekşioğlu, 3 senedir hem kentsel dönüşüm eğitimleri, hem de kentsel dönüşüm konusunda danışmanlık ve aracılık hizmetleri verdiklerini belirtti. Ekşioğlu, kentsel dönüşüm sürecinde gayrimenkul danışmanlığı konusunun büyük bir önem taşıdığını, bu nedenle sürece destek verdiklerini de açıklayarak: 

"Beş gün süren bir eğitimin ardından yetişen danışmanlarımızın görevleri arasında öncelikle kentsel dönüşüm bölgesindeki hane halklarını bilgilendirmek geliyor. Böylece insanları bilinçlendiriliyor, haksızlığa uğramalarının önüne geçiliyor. Bu nedenle gayrimenkul danışmanlığının kentsel dönüşümündeki yeri çok önemli.” dedi.