Gayrimenkul sektöründe "ihracat" heyecanı

Yabancılara gayrimenkul satışının "döviz" kazandıran hizmet kapsamına alınabileceği açıklamaları, Türk gayrimenkul sektörünün hedeflerinde sıçramaya neden oldu. Sektör temsilcileri, düzenlemeyle birlikte döviz girdisinde önemli bir aşama katedileceği fikrinde birleşiyor

Gayrimenkul sektöründe

Türkiye'de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin konut sektörünü en önemli döviz kaynaklarından biri olarak tanımlaması ve Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa olarak yürütülen çalışmalarlarla ortak bir noktaya ulaşılacağı yönündeki açıklamaları gayrimenkul sektöründe heyecan yarattı. Yabancıya gayrimenkul satışının döviz kazandırıcı hizmet statüsüne alınmasına olanak tanıyacak gelecek perspektifi sektörün beklentilerinde de ani bir sıçramaya neden oldu. Sektör temsilcileri, gayrimenkul sektörüne yönelik griişimin hayata geçirilmesi durumunda döviz girdisi rekorunun kırılabileceği görüşünde birleşiyor. 

 

Türkiye gayrimenkul ihracatına koşuyor

 

Öngün: "Gayrimenkul sektörü hedeflerine koşuyor"
Ankara'da faaliyetlerini sürdüren ve Rusya ve Körfez ülkelerinni yanı sıra, Ukrayna ile Japonya gibi ülkelere danışmanlık hizmeti sunan Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Türk gayrimenkul sektörünün 2015 yılında 20 bin konut ve 5 milyar dolar gelir hedefine 10. ay itibarıyla ulaştığını söyledi. 

Öngün, geçen yıl ülkede 1 milyon 100 binin üzerinde konut satıldığını bunun da yaklaşık 19 bininin yabancıya satış kategorisinde gerçekleştiğini vurgulayarak, bu yılki beklentinin 20 bin düzeyinde bulunduğunu söyledi. Yabancıya konut satışının döviz kazandırıcı hizmet uygulaması olarak kabulünün sektör hedeflerini şimdiden iki katına çıkardığını belirten Öngün:

"İngilizler ve Ruslar Ege ve Akdeniz sahillerinde alım yaparken, Körfez Ülkeleri ve Ortadoğu’lu işadamları İstanbul ve Ankara’yı tercih ediyor. Yabancılar sadece konutu değil, gayrimenkul temelinde diğer tüm yatırım enstrümanlarını da çok önemsiyor..." ifadelerini kullandı. 

 

Türkiye gayrimenkul ihracatına koşuyor

 

Körfez ülkelerinden gelen yatırımcının Ankara'ya yönelik ilgisinin de son yıllarda önemli bir mesafe katettiği üzerinde duran Öngün, yabancıya gayrimenkul satışı kategorisinde Ankara'nın payının da gelecek dönemde daha da yükseleceğini vurguladı. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul