Gayrimenkul yatırım fonları daha da yaygınlaşacak

24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, gayrimenkul yatırım fonlarının kısa süre içinde 1 milyar TL'lik büyüklüğe ulaşacağını söyledi.

Gayrimenkul yatırım fonları daha da yaygınlaşacak

24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, gayrimenkul yatırım fonlarının Türkiye'de önemli bir gelişim potansiyeli taşıdığını söyledi. Bu yıl 5. kez düzenlenen ve Gayrimenkulde Finansman Modelleri ve Alternatifleri konusunun tartışıldığı "Gayrimenkulde Liderler Zirvesi"nde bir konuşma yapan Yeniay, "Gayrimenkul Finansmanının Önemi ve Sektöre Katkıları" konusunu masaya yatırdı. 

Gayrimenkul Yatırım fonlarının potansiyeli
Yakın zamanda Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım fonu için niyet anlaşması imzaladıkları bilgisini de veren Yeniay:

"Suudi Arabistan’ın en büyük şirketlerinden biri olan Al- Zamil Grup ile iki ayrı gayrimenkul yatırım fonu için niyet anlaşmasına imza attık. Bu iki fon ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz ve kısa süre içerisinde SPK'ya resmi başvurumuzu yapıyor olacağız. Başlangıç olarak 500 milyon TL büyüklükle faaliyete geçecek bu fonların, kısa süre içerisinde 1 milyar TL büyüklüğe ulaşacağını düşünüyoruz..." dedi.

Yabancı yatırımının yüzde 35'i gayrimenkul sektörüne yöneldi
Yeniay, 24 GPY'nin gayrimenkul yatırım fonlarını sektöre kazandırmanın gururunu yaşadığını da vurgulayarak, yabancı yatırımcılar nezdinde Türkiye gayrimenkul sektörünün önemli bir itibara sahip olduğu bilgisini verdi. 2015 yılında ülkemize doğrudan gelen yabancı yatırımın yüzde 35'inin gayrimenkul alanına yöneldiğini de söyleyen Yeniay:

"Bu açıdan gayrimenkul yatırım fonlarının ülkemiz için öneminin farkındayız. İlginin yüksek olduğu gayrimenkul sektöründe fonlarla birlikte yerli ve yabancı yatırımcılar profesyonel ve şeffaf bir ürüne kavuştular. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gayrimenkul yatırım fonları 10 milyar dolarları bulan büyüklüğü yönetmeye başlayacaklar. 24 GPY olarak ilkleri başardığımız bu süreçte ülkemizde gayrimenkul yatırım fonlarının gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.