Gayrimenkul yatırımcılarının yeni odağı: öğrenci yurtları

Sayıları hızla artan öğrencilerin barınma ihtiyaçları da hızla artıyor. Gayrimenkul yatırımcıları öğrenci yurtlarına yoğunlaşıyor

İstanbul’da 9’u devlet, 41’i özel üniversite olmak üzere toplamda 50 adet üniversite yer alıyor. Üniversitelere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu da öğrenci sayısının artması ve doğal olarak da öğrencilerin barınma ihtiyacının giderilmesi demek oluyor. Fakat, artan talebe rağmen öğrenci yurtları yetersiz kalıyor ve talebi karşılayamıyor. Ya da niteliksiz öğrenci yurtları sebebiyle sunulan hizmetler öğrencileri başka alternatifler aramaya itiyor.  İşte bu durum, gayrimenkul yatırımcılarını yurt yatırımı yapmaya itiyor. Uzmanlar, uygun lokasyonda ve profesyonel bir yönetimle yatırımı yapılan yurtların yerli ve yabancı yatırımcıları da cezbettiğini belirtiyor.
Türkiye'nin en konforlu özel öğrenci yurdu Konforist Edu Suites, modern tasarımı, dekorasyonu ve hizmetleriyle öğrencilerin tercih sebebi oluyor. Avrupa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray yurt yatırımının uzun vadeli bir kiralama modeli olarak sadece binayı inşa etmekle bitmediğini, hizmeti ihtiyaç odaklı vermek gerektiğini, öğrencilerin üzerinden evde yaşanabilecek olumsuzlukları zaman kayıplarını almak gerektiğini söyledi. 
Konforist Kız Öğrenci Yurdu; e
tüd salonu, bilgisayar odası, restaurant-cafe, teras cafe, mini market, cep sineması,  playstation odası, hobi mutfağı, fitness, kapalı yüzme havuzu, jakuzi ve Türk hamamı gibi hizmetleriyle 5 yıldızlı otel konforu sağlıyor.

Konforist'in ikincisi geliyor
Konforist kız yurdunda da olduğu gibi erkek yurdunun vereceği hizmetler ve mimari yapısı planlanırken, birçok üniversite öğrencisi ile yüzyüze görüşmeler yapıldı ve beklentileri değerlendirildi. Bu beklentilere göre şekillendirilen çalışmalar esnasında kurulan öğrenci konseyi de belirli aralıklarla uzmanlarla bir araya gelerek, projeyi yorumladı. Erkek öğrencilerin de kız öğrenciler gibi bir yurttan ortak beklentisi;geçici bir barınma ve konaklama alanı değil tam bir yaşam ve motivasyon merkezi olması. Bununla birlikte yurt tercihindeki en etkin kavramlar olarak; hijyen, sağlıklı beslenme, güvenlik, konfor ve sosyal imkanlar dile getiriliyor.