Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Gayrimenkul alım satımı yaparken hukuki bir mağduriyet yaşamamak için en önemli husus elbette tapu sicil kaydını ve yapılan sözleşmeyi harfi harfine incelemek veya bir profesyonele inceletmek

Gayrimenkul günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri haline geldi. Dolayısıyla kötüye kullanımında en çok yayıldığı alanlardan biri haline geldi. Bu sebeple gayrimenkul alım satımında mağduriyet yaşamamak için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Mağdur olmadan gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır, tabi ki yapılacak yatırımın arazi mi yoksa konut mu olmasına göre değişkenlik gösterse de bunların en başında tapu sicil kaydını iyi incelemek geliyor. Tapu sicil kaydında o yerle ilgili bir tahkikat, ipotek veya haciz olup olmadığı anlaşılıyor. Alınan yer eğer proje safhasındaysa kat irtifakı, arsa payı ve sözleşmede bahsi geçen bağımsız bölümün alınıp alınmadığı iyi incelenmeli.
Eğer alınan yer araziyse,söz konusu alan üzerine de konut, avm veya otel gibi bir yatırım yapılmak isteniyorsa arazinin imar durumunun uygun olup olmadığı iyi araştırılmalı. Bahsi geçen yatırıma uygun ruhsat almaya arazi elverişli mi değil mi araştırılmalı. Yapılan sözleşmede sözleşmenin terminleri, yatırım süresi, zamanında bitmezse buna bağlı olarak doğacak zarar açıkça belirtilmeli. Alınan küçük bir konut bile olsa evin metrekaresi bile sözleşmede net bir şekilde belirtilmeli.