Gayrimenkulde yeni finansman modelleri

5. kez düzenlenen Gayrimenkulde Liderler Zirvesi'nin ana teması "Gayrimenkulde Yeni Finansman Modelleri" olarak belirlendi

Gayrimenkul Sektörünün en önemli oyuncularını bir araya getiren 5. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi bugün gerçekleşti. Zirvenin ana teması "gayrimenkulde yeni finansman modelleri ve alternatifler" oldu. Konut kredi faizlerinin yüksekliği konut alıcılarını senetli alımlara iterken, inşaat firmaları da sunduğu vadeli seçeneklerle risk alıyor. Bunun yanında yine konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı vadeli alımlara bile yaklaşmayan kişiler konut ihtiyacını karşılayamıyor. Bu sebeplerle gayrimenkul sektörü hem konut talebini karşılayabilmek hem de aldığı riski azaltmak için gayrimenkulde yeni finansman modellerine ihtiyaç duyuyor. Zirvenin konuşmacılarından Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süeyman Çetinsaya, "Banka faiz oranları yüksek seviyelerde olduğu için şirketler kendi organize ettikleri vadeli satışlar için yeni modeller arıyorlar" dedi. Banka faiz oranlarının 1'in üzerinde olmasının konut alımını geciktirdiğini söyleyen Çetinsaya, alternatif finansman modelleri arayışında olduklarını belirtti. 

"Bankalar konut kredisi vermekte iştahlı değil"
Bankaların konut kredisi faizlerini azaltmasının orta ve dar gelirli vatandaşlar açısından etkili olacağını belirten Era Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, vatandaşların konut alımının kolaylaşacağını fiyatların ulaşılabilir olacağını söyledi. Ekşioğlu,  bu sürecin gayrimenkul danışmanlarıyla yürütülmesi halinde Konutların daha hızlı pazarlanıp satılacağını söyledi. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, son yıllarda bankaların konut kredisi verme konusunda iştahlı olmadığını belirterek, bunun birkaç sebebi olduğunu söyledi. Maya, "Kredi faiz oranları, kredi maliyeti, konut kredisinin karlılığı gibi etkenlerle bankalar konut kredisi faizi vermekte çok iştahlı değiller. Bu nedenle bireysel konut alıcıları senetli alımlara yöneliyorlar. Bu durumda da firmalar zorluk yaşıyor. Bu da farklı alternatiflerin aranmasında etken oluyor" dedi.