Gaziantep Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında sona doğru

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik sorununun çözümü için geliştirdiği Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona yaklaştı.

Gaziantep Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında sona doğru

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin tek taraf çekimle en uzun art germe köprüsü niteliği taşıyan Karataş Köprülü Kavşak projesinde sona yaklaştı. Türkiye'nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Gaziantep'te, giderek artan trafik sorununa çözüm olması beklenen köprünün bir çok aşaması tamamlandı. 

Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında sona gelindi
Türkiye'nin ve Güney Doğu Anadolu'nun en önemli sanayi merkezlerinden olan ve bu özelliğiyle her geçen gün göç alan Gaziantep'te şehir trafiğini azaltmaya yönelik önlemlere her geçen gün daha da hız veriliyor. Bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Karataş köprülü Kavşak projesinde, diğer köprülerden farklı olarak art germe halatlarının gerilmesi işlemi yürütülüyor. 836 adet halatın kullanıldığı köprüde, 146 bin metre küp hafriyat gerçeşti. 3 parçalı, 81 metre açıklığında olan ve tüm açıklık boynca tek çekimde girelerek yapılan 40 metre genişliğindeki köprünün üzerinden karayolu araçlarının yanı sıra, hafif raylı araçların da geçmesi bekleniyor.

Türkiye'de bir ilk: Tek taraf çekim
Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle tek taraf çekim ile en uzun art germe köprüsü olmaüzelliği taşıyanyatırımda, 580 metre içme suyu ve bin 50 metre yağmursuyu altyapı imalatlarının tamamlandığı açıklandı. 

Yatırımın ne zaman tamamlanacağı ve trafiğe ne zaman açılacağı hususunda ise net bir tarih verilmedi.