Gebze Halkalı banliyö hattı Şubat 2018'de tamamlanacak

Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşıması beklenen Gebze Halkalı banliyö hattı Şubat 2018'de tamamlanacak

Gebze Halkalı banliyö hattı Şubat 2018'de tamamlanacak

Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşıması beklenen Gebze Halkalı banliyö hattı Şubat 2018'de tamamlanacak. Son bilgilere göre banliyönün iyileştirilmesine yönelik fiziksel gerçekleşme yüzde 39.65 oldu. 

Gebze Halkalı banliyö hattının bir aksaklık olmaması halinde projenin 10 Şubat 2018 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor. Projeyle saatte tek yön 10 bin kişi olan mevcut banliyö hattı kapasitesi 2 dakika sefer aralığı ile saatte tek yönde 75 bin kişiye çıkacak. 

Talebin artması durumunda trenler 1.5 dakika aralıkla çalıştırılarak, kapasitenin 100 bin kişiye çıkarılması planlanıyor. Proje tamamlandığında Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada gidilecek. 

İstanbul’luların sabırsızlıkla beklediği Gebze-Halkalı banliyö hattı çalışmaları hızla devam ediyor. Marmaray projesi başladığından beri seferleri durdurulan, Sirkeci-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze seferleri İstanbul’lulara büyük ulaşım kolaylığı sağlıyordu. Dolayısıyla açılacak yeni hat, saatte tek yönde 76 bin kişinin taşınmasıyla, hayatı kolaylaştıracak.

Marmaray projesi kapsamında yürütülen Gebze-Halkalı banliyö treni çalışması, Marmaray ve metro hatlarıyla bağlantılı olacak. Proje tamamlandığında iki hat arasında 2-8 dakikada bir sefer yapılması bekleniliyor. Hattın uzunluğu 76 km olacak.

3. Köprüden geçecek olan banliyö trenlerinin Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak çok kullanışlı bir hat olacağına inanılıyor.