Gebze OSB'de arazi fiyatları New York'u solladı

Hükümetin çağrılarına karşın anlaşmaların döviz üzerinden yürüdüğü OSB'lerde arazi fiyatları tavan yaptı. 21 Aralık'ta GOSB'de açık artırmaya sunulan 5.326 metrekarelik rezerv sanayi parseli için istenen başlangıç bedeli, 512 dolar/metrekare olarak belirlendi.

Gebze OSB'de arazi fiyatları New York'u solladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AVM mal sahiplerine yönelik "kirayı TL karşılığında alın" çağrısına ve Hükümet tarafından başlatılan "dolarını bozdur" kampanyasına rağmen, Türkiye'de ticaretin nabzının attığı merkezlerde doların baskısı kırılamıyor. Son gelen haberlere göre, ülke çapında sayıları 300'ü bulan Organize Sanayi Bölgeleri'nde de anlaşmaların dolar üzerinden gerçekleştirilme ısrarı yatırımcıların hevesini kıracak boyutlara ulaştı. Arazi satışı başta olmak üzere çok sayıda anlaşmanın döviz olarak yapılması yönündeki ısrar parsel değerlerinin yüzde 50'lere varan oranda yükselmesine yol açtı.

OSB'ler iş yapılamaz hale gelirken
Organize Sanayi Bölgeleri bünyesinde faaliyetlerini sürdüren kimi hizmetlerin döviz üzerinden yapılacak anlaşmalarla hayata geçirilmesi bu lokasyonları iş yapılamaz hale getiriyor. Başta otel, kreş, restoran ve otopark gibi önemli kalemlerin dolar tarifesiyle yürütülmesi sonucu son bir yıl içinde iş adamlarının mali yükünün yüzde 30'a varan düzeyde yükseldiği ortaya çıktı.

Gebze New York'tan pahalı
Önümüzdeki günlerde Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilecek bir açık artırmaya konu 5 bin 326 metrekarelik rezerv sanayi alanına yönelik fiyatlandırma ise arazi fiyatlarının yüksekliği konusunda önemli bir fikir veriyor. Yapılan değerlendirmelerde uzmanların New York'taki bir araziden daha pahalı olarak nitelediği bu alan için, istenen başlangıç fiyatı 512 dolar belirlendi. 

Döviz yangını OSB'lere sıçradı: İş adamlarının parsel isyanı
Dövizin baz alındığı anlaşmaların yürürlükte olduğu OSB'lerde ilk sıralarda İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ gibi sanayi merkezleri bulunuyor. Özellikle bu merkezlerde OSB'lerde küçük bir arazi satın almanın Boğaz'da bir yalı satın almaya eş değer mali yük getirdiğini belirten iş adamları, metrekare fiyatlarının 2 bin dolara ulaştığını, bu durumun da iş süreçlerine yönelik riski ciddi oranlarda yükselttiğine dikkat çekti