Geçici deprem vergisi 15 yaşında

1999 Körfez Depremi'nin ardında 'geçici' olacağı duyurulan 'deprem vergisi' hala alınıyor. Uzmanlar, vergi kapsamında toplanan paraların nereye harcandığını sorguluyor

Geçici deprem vergisi 15 yaşında

1999 Körfez Depremi'nin ardında 'geçici' olarak alınacağı duyurulan 'deprem vergisi hala toplanıyor. Vergi kapsamında toplanan bedelin 60 milyar lirayı aştığını vurgulayan uzmanlar, gelirlerin 'yol yapımı' ve farklı alanlara kanalize edilmesini eleştirerek, toplanan vergilerin özel bir harcamaya tahsis edilemeyeceğinin altını çiziyor. Zaman Gazetesi'nden Koray Tekin'in haberine göre deprem yaralarının sarılması adına toplanan vergilerin duble yol yapımına yönlendirilmesini ve gelir farkı gözetmeden toplumun tüm kesimlerinin aynı oranda vergi ödemesine yönelik eleştiriler giderek yükseliyor.

'Yardımlar bitti, vergi hala ödeniyor!
'Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Avukat Mehmet Bülent Deniz, depremle ilgili çalışmalar ve yardımların sona ermesine rağmen vergilerin hala toplanmaya devam etmesini eleştirdi. Açıklamasında dönemin yetkili isimlerinden Mesut Yılmaz'ın, toplanan vergilerle IMF borçlarının ödenmeye başladığı yolundaki açıklamalarına değinen Deniz, 'Vergiden elde edilen paranın depremzedeler için harcanması gerekirken başka kaynaklara aktarılması nedeniyle ortada bir suç söz konusu.' şeklinde konuştu. Deniz, gelir adaletsizliği gibi temel toplumsal olgunun söz konusu vergide göz önünde bulundurulmadığını da belirterek, herkesin aynı vergiyi verdiği bir toplumda gelir dağılımı adaletsizliğinin ciddi biçimde arttığından söz edilebileceğini söyledi.

Başka bir vergi koymaktansa, insanların ödemeye alıştığı vergiyi sürekli hale getirmenin siyasi iktidarlar için kolay bir seçenek olduğunun altını çizen Akademisyen Doç. Dr. Süleyman Ulutürk de, devlet bütçesinde birlik' ilkesi nedeniyle toplanan vergilerin özel bir harcamaya tahsis edilemeyeceğini söyledi. Ulutürk: 'Depreme ayrılması gereken kaynak yol yapımına ayrılmıştır.' dedi.