Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi açıldı

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, Polat Holding ve Piyalepaşa İstanbul sponsorluğunda hayata geçen ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ sergisi Rahmi Koç Müzesi’nde açıldı.

Kökleri 500 yıl öncesine dayanan Piyalepaşa semtinin daha önce hiç bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarıldı. Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Kaptan-ı Derya tarafından kurulan Piyalepaşa, ismini de önemli zaferler kazanmış bir denizci olan Piyale Paşa’dan alıyor. ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ sergisi de aynı zamanda bir semt tarihi olarak da ışık tutuyor. Polat markasının Beyoğlu’nun bu en değerli semti Piyalepaşa’da Piyalepaşa İstanbul adıyla hayata geçirdiği proje de semt dokusuna ve tarihine sahip çıkıyor. Geçmişten Günümüze Piyalepaşa sergisi şimdiye kadar hiç bu kadar derinlemesine araştırılmamış bu semte de kaybettiği değeri geri veriyor. Sergi Rahmi Koç Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Sergi 30 Mart’a kadar Salı ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.


“Kültür mirasımıza katkıda bulunuyıruz”
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat’ın ev sahipliğinde yapılan sergi açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,  İbrahim Polat Holding ve Ege Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat ve Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan yücel ile pek çok iş adamı katıldı. Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Beyoğlu’nun en eski semtlerinden Piyalepaşa’da çok büyük bir kentsel dönüşüm projesine başladık. Projeyi yaparken semtin tarihiyle, geçmişiyle, kültürel ve sanatsal boyutuyla yakından ilgilendik. Çünkü Piyalepaşa artık sadece adı bilinen ama nerede olduğu unutulan bir semt olmuştu. Biz bu araştırmaları yapmak için bir ekip kurduk. Bir yıldır bu araştırmaları yapıyoruz. Osmanlı Devleti’nin en başarılı Kaptan-ı Deryası olan Piyale Paşa hakkında bir kitap çıkardık. O kitabın araştırmasını yaparken birçok tarihi eser, eski İstanbul haritaları, resim ve sanat eseriyle karşılaştık. Bu sergi bulduğumuz bu eserlerle ortaya çıktı. Beyoğlu’nda bu araştırmalara devam edeceğiz. Bu sayede kültür mirasımıza katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi. 

Firma Bilgisi: Polat Holding
Proje Bilgisi: Piyalepaşa Istanbul