Geleceğin Instagram'ı: Dronestagram

Sadece drone ile çekilmiş video ve fotoğrafların yer aldığı bir sosyal platform olan Dronestagram yakın bir gelecekte Instagram'ın yerine geçecek gibi görünüyor.

Geleceğin Instagram'ı: Dronestagram

Son zamanlarda en çok sevilen araç oldu drone. Drone nedir diye soran kalmadı herhalde ama yine de açıklayalım; uzaktan kumanda edilebilen, kameralı insansız hava aracına verilen ad. Türkiye'de de çok sevildi drone'lar. Hatta o kadar sevildi ki "Drone yokken bu dizilerde belgesellede ne vardı?" diyoruz artık. Tabi kötü ellerin eline geçtiğinde bir canavara dönüşen drone'un kontrolü için yasal düzenlemeler ve lisanslı pilotluk zorunluluğu da geldi. Drone lisansı için burayı ziyaret etmeden önce, Dronestagram nedir onu anlatalım. Dronestagram'a kısaca geleceğin Instagram'ı diyebiliriz. Yalnızca drone ile çekilmiş fotoğraf ve videolardan oluşan bir sosyal platform olan Dronestagram, şu anda www.dronestagr.am adresine drone ile çekilmiş dünyanın her yerinden gönderilen görüntüleri kabul ediyor. Dronestagram topluluğu National Geographic, Go Pro ve Adobe gibi sponsorların desteğiyle bir yarışma da düzenleyerek 2015'in en iyi drone fotoğraflarını seçti. Yarışmada seçilen en iyi drone fotoğraflarını buradan görebilirsiniz.
 

Geleceğin Instagram'ı: Dronestagram

Drone lisansı 1 Mayıs 2016'ya kadar alınmalı

Türkiye'de drone uçurmak artık kontrol altında olacak. Drone sahibi olanlar 1 Mayıs 2016 tarihine kadar lisans alma işlemini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sitesinden online olarak yapabilirler.  Bu çerçevede azami kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kilogram aralığında olan droneların ve bunları kullanacak olan pilotların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan internet tabanlı kayıt sistemine kayıt edilmesi gerekiyor. Drone kullanırken aracın girmemesi için en çok dikkat edilmesi gereken bölgeler arasında, havaalanları ile devletin güvenlik ve afet durumlarında kullandığı hava sahaları geliyor. 

Emlakwebtv'nin drone görüntüleri: 

https://www.emlakwebtv.com/sukru-saracoglu-dji/54920

https://www.emlakwebtv.com/vodafone-arenada-son-durum/54785

https://www.emlakwebtv.com/haydarpasa-gari-na-ne-olacak/53586